Commissie: Zorg Algemeen
Categorie: Behandeling
Jaartal: 2026
Soort uitspraak: Bindend Advies
Uitkomst: deels gegrond
Referentiecode:
1315856/1336566
De uitspraak:
Waar gaat de uitspraak over?
De uitspraak betreft een klacht tegen Max Ernst B.V. over een intaketraject voor groeps-schematherapie. De cliënt stelde dat een voorgenomen behandeling onverwacht werd stopgezet en dat het medisch dossier geen juiste weergave gaf van de gevoerde gesprekken. De commissie oordeelt dat de zorgaanbieder niet kan worden verweten dat de groepsbehandeling uiteindelijk niet is gestart, omdat de cliënt geen gebruik heeft gemaakt van een aangeboden indicatiegesprek. Wel is de klacht over de dossiervoering gegrond, omdat een verslag van een belangrijk gesprek ontbreekt en de zorgaanbieder onvoldoende heeft aangetoond dat dit gesprek op juiste wijze is vastgelegd. De gevraagde schadevergoeding wordt afgewezen, omdat niet is aangetoond dat de onvolledige dossiervoering tot de gestelde schade heeft geleid. Wel moet het klachtengeld worden vergoed.
De volledige uitspraak
in het geschil tussen
[Naam], wonende te [woonplaats] (hierna te noemen: de cliënt)en
Max Ernst B.V., gevestigd te Arnhem
(hierna te noemen: de zorgaanbieder).
Behandeling van het geschil
Partijen zijn overeengekomen dit geschil bij bindend advies door de Geschillencommissie Zorg Algemeen (verder te noemen: de commissie) te laten beslechten.
De commissie heeft kennisgenomen van de overgelegde stukken.
De behandeling heeft plaatsgevonden op 8 juli 2026 te Utrecht.
Partijen zijn tijdig en behoorlijk opgeroepen ter zitting te verschijnen. De cliënt was zelf ter zitting aanwezig. Namens de zorgaanbieder waren ter zitting aanwezig: [naam] (directeur bedrijfsvoering) en [naam] (directeur zorg).
Onderwerp van het geschil
De cliënt heeft de klacht voorgelegd aan de zorgaanbieder.
Het geschil betreft de intakeprocedure bij de zorgaanbieder en de vraag of het behandelplan is gevolgd.
Standpunt van de cliënt
Voor het standpunt van de cliënt verwijst de commissie naar de overgelegde stukken. In de kern komt het standpunt op het volgende neer.
Eind 2024 heeft een intakeprocedure bij de zorgaanbieder plaatsgevonden, om te kijken of deelname aan groep-sschematherapie voor de cliënt passend zou zijn. De intake was positief en als pre-behandeling zouden de cliënt en de zorgaanbieder aan de slag gaan met casusconceptualisatie.
Na een aantal gesprekken werd plotseling het behandelplan ingetrokken, zonder duidelijke en logische reden. De cliënt heeft hierover een klacht ingediend bij de klachtenfunctionaris. Uit het opgevraagde dossier kon de klachtenfunctionaris niet opmaken hoe de gesprekken tussen de cliënt en de zorgaanbieder zijn verlopen. Het dossier bleek geen weergave van de daadwerkelijke gesprekken.
De cliënt wenst een vergoeding van € 1.143,42 van de schade die hij heeft geleden door het uitblijven van een passende behandeling, het niet regelen van passende vervangende zorg en de psychische schade die de stress van het uitblijven van de behandeling heeft veroorzaakt.
Standpunt van de zorgaanbieder
Voor het standpunt van de zorgaanbieder verwijst de commissie naar de overgelegde stukken. In de kern komt het standpunt op het volgende neer.
Uit het dossier blijkt dat in eerste instantie schematherapie in groepsverband als behandelrichting is besproken. Daarnaast blijkt dat in de intake- en vervolgfasen geen volledige behandelovereenstemming tot stand is gekomen over de aard van de behandeling en de therapeutische uitgangspunten. De cliënt gaf herhaaldelijk aan een duidelijke voorkeur te hebben voor dialectische gedragstherapie, terwijl binnen de zorgaanbiedergroepsschema-therapie werd overwogen als passend aanbod en de zorgaanbieder geen aanbod heeft van dialectische gedragstherapie.
Voor een behandeling is overeenstemming tussen de cliënt en de zorgaanbieder noodzakelijk. Uit de dossierstukken volgt dat die overeenstemming niet is bereikt. Om die reden is besloten het traject niet voort te zetten en het dossier af te sluiten.
Uit het dossier blijkt dat de relevante behandelinhoud, de hulpvraag, de behandelvoorkeur, de afweging rondom schematherapie en de noodzaak van behandelovereenstemming in de verslagen zijn vastgelegd. Wel geldt dat een medisch dossier per definitie een professionele samenvatting bevat en geen woordelijke transcriptie van elk gesprek.
De cliënt heeft verzocht om intrekking of correctie van declaraties voor de gesprekken in februari 2025. Deze gesprekken maakten onderdeel uit van de intake- en diagnostische fase en van de behandelinhoudelijke afwegingen binnen het traject. Om die reden bestaat geen grond voor het intrekken van de betreffende declaraties.
Uit de correspondentie blijkt dat door de zorgaanbieder meerdere keren is geprobeerd om in gesprek te blijven over het vervolg van de behandeling. Daarbij is ook een bemiddelingsgesprek aangeboden en is de mogelijkheid geboden om alsnog een gesprek met de betrokken behandelaren van de groepsschema-therapie te voeren. Van die mogelijkheid heeft de cliënt geen gebruik gemaakt.
Daarnaast is in augustus 2025 vanuit de huisarts opnieuw contact gezocht met de zorgaanbieder om te bezien welke behandelmogelijkheden er eventueel nog waren. Vervolgens is in oktober 2025 het dossier heropend en is de cliënt opnieuw gezien voor screening. Van daaruit zijn door twee behandelaren overbruggingscontacten aangeboden. De cliënt heeft dit traject uiteindelijk in januari 2026 zelf afgerond.
De zorgaanbieder onderkent dat het uitblijven van een passend vervolg voor de cliënt belastend is geweest. Dat neemt echter niet weg dat de besluitvorming plaatsvond op basis van inhoudelijke en professionele overwegingen.
Beoordeling van het geschil
De commissie heeft het volgende overwogen.
Intrekken behandelplan/Groeps-schematherapie
Partijen verschillen van mening over de vraag of reeds overeenstemming was bereikt over het starten van een behandeling in de vorm van groeps-schematherapie. De cliënt stelt dat aanvankelijk was afgesproken dat hij met groeps-schematherapie zou starten, maar dat dit behandeltraject later onverwacht is komen te vervallen. Hoewel de cliënt een voorkeur had voor dialectische gedragstherapie (DGT), stond hij naar eigen zeggen ook open voorgroepsschema-therapie. De zorgaanbieder heeft aangevoerd dat nog geen definitieve keuze voor een behandelvorm was gemaakt en dat de plannen voorgroepsschema-therapie nog werden afgestemd met de groepstherapeut.
De cliënt heeft verder gesteld dat hem op 17 februari 2025 is meegedeeld dat hij, vanwege een reeds bij de zorgaanbieder bekende diagnose, niet in aanmerking kwam voor deelname aan groeps-schematherapie en dat geen passend alternatief beschikbaar was.
De zorgaanbieder heeft dit betwist en gesteld dat altijd een gesprek met de groepstherapeut wordt gepland, voordat een cliënt in een groep wordt geplaatst. Het niet aanvangen van de groeps-schematherapie was volgens de zorgaanbieder uitsluitend het gevolg van het feit dat de cliënt niet is verschenen op het indicatiegesprek met de groepstherapeut.
De commissie stelt vast dat partijen verschillende lezingen geven van hetgeen is besproken. Welke lezing overeenstemt met de feitelijke gang van zaken kan in het midden blijven, gelet op het volgende.
In zijn algemeenheid is het niet ongebruikelijk of onredelijk dat voorafgaand aan deelname aan groeps-schematherapie een indicatiegesprek met de groepstherapeut plaatsvindt. Een dergelijk gesprek dient ertoe te beoordelen of de hulpvraag van de cliënt aansluit bij het behandelaanbod en of de groepsbehandeling passend is. Vast staat dat de zorgaanbieder een dergelijk indicatiegesprek heeft aangeboden. Ook staat vast dat de cliënt hiervan geen gebruik heeft gemaakt. Onder deze omstandigheden kan de zorgaanbieder niet worden verweten dat de geplande behandeling niet is uitgevoerd of dat de groeps-schematherapie niet is aangevangen.
In zoverre is de klacht van de cliënt ongegrond.
Dossiervoering
De cliënt heeft aangevoerd dat de dossiervoering door de zorgaanbieder onvolledig is. Meer specifiek heeft de cliënt erop gewezen dat een verslag van het gesprek dat op 17 februari 2025 heeft plaatsgevonden, ontbreekt in het dossier.
De commissie overweegt dat de zorgaanbieder deze stelling onvoldoende gemotiveerd heeft weersproken. De zorgaanbieder heeft geen gespreksverslag of andere documentatie over kunnen leggen waaruit blijkt welke onderwerpen tijdens het gesprek van 17 februari 2025 met de cliënt zijn besproken. Hierdoor kan niet worden vastgesteld dat de dossiervoering op dit punt volledig is geweest.
De commissie is dan ook van oordeel dat de zorgaanbieder ten aanzien van dit onderdeel niet heeft voldaan aan de op hem rustende verplichting tot zorgvuldige dossiervoering. De klacht is in zoverre gegrond.
Ten aanzien van de door de cliënt verzochte logingegevens heeft de zorgaanbieder ter zitting verklaard dat deze gegevens aan de cliënt zullen worden verstrekt indien hij daarom verzoekt. De commissie gaat ervan uit dat de zorgaanbieder deze toezegging zal nakomen.
Declaraties
De cliënt heeft verzocht om terugbetaling van de kosten die door de zorgaanbieder zijn gedeclareerd voor de gevoerde gesprekken. Volgens de cliënt zijn deze declaraties ten onrechte in rekening gebracht. De zorgaanbieder heeft aangevoerd dat de betreffende gesprekken hebben plaatsgevonden in het kader van de intake en diagnostiek en dat deze overeenkomstig de geldende wet- en regelgeving zijn gedeclareerd.
De commissie volgt het standpunt van de zorgaanbieder. Niet is gebleken dat de declaraties in strijd met de toepasselijke wet- en regelgeving zijn ingediend. Dat de gesprekken onderdeel uitmaakten van de intake- en diagnostiekfase staat naar het oordeel van de commissie voldoende vast. Dergelijke gesprekken mogen overeenkomstig de daarvoor geldende regels worden gedeclareerd.
Dit klachtonderdeel is ongegrond.
Conclusie, schadevergoeding en klachtengeld
De klacht van de cliënt is ten dele gegrond.
De vordering tot schadevergoeding dient te worden afgewezen. Onvoldoende is vast komen te staan in hoeverre het gegronde klachtonderdeel, te weten de onvolledige dossiervoering, tot de gestelde schade heeft geleid. Nu het causaal (oorzakelijk) verband tussen het handelen van de zorgaanbieder en de schade niet vaststaat, komt de gevorderde schade niet voor vergoeding in aanmerking.
Omdat de klacht van de cliënt ten dele gegrond is, dient de zorgaanbieder overeenkomstig het Reglement Geschillencommissie Zorg Algemeen het door de cliënt betaalde klachtengeld van € 52,50 aan hem te vergoeden.
Derhalve wordt als volgt beslist.
Beslissing
De commissie:
– verklaart het klachtonderdeel ten aanzien van de dossiervoering gegrond;
– verklaart de overige klachtonderdelen ongegrond;
– wijst de vordering tot schadevergoeding af;
– bepaalt dat de zorgaanbieder binnen 14 dagen na verzending van dit bindend advies een bedrag van € 52,50 aan de cliënt dient te vergoeden ter zake van het klachtengeld.
Aldus beslist door de Geschillencommissie Zorg Algemeen, bestaande uit mevrouw mr. J.M. van Jaarsveld, voorzitter, de heer drs. T. Knap, de heer mr. R.P. Gerzon, leden, in aanwezigheid van mevrouw mr.
S.M.E. Balfoort, secretaris, op 8 juli 2026.