Commissie: Verpleging Verzorging en Geboortezorg
Categorie: zorgverlening
Jaartal: 2026
Soort uitspraak: Bindend Advies
Uitkomst: deels gegrond
Referentiecode:
1327516/1339945
De uitspraak:
Waar gaat de uitspraak over?
De uitspraak betreft een klacht over een onzorgvuldige klachtafhandeling en het niet volgen van een afgesproken behandelbeleid. De commissie oordeelt dat de klacht gedeeltelijk gegrond is, omdat de klacht niet tijdig is afgehandeld en een uitzendkracht onvoldoende was geïnstrueerd waardoor het behandelbeleid niet werd gevolgd
De volledige uitspraak
in het geschil tussen
[de cliënt]en
Stichting Zorg en Verpleging Goeree-Overflakkee, gevestigd te Middelharnis
(hierna te noemen: de zorgaanbieder).
Samenvatting
De commissie verklaart klachtonderdelen over het niet tijdig afwikkelen van de klacht door de zorgaanbieder en het feit dat doordat een eenmalig ingezette uitzendkracht onvoldoende op de hoogte was van protocollen en kwaliteits- en veiligheidsbeleid van de zorgaanbieder, passief behandelbeleid van de moeder van cliënt niet heeft gevolgd, gegrond.
Behandeling van het geschil
Partijen zijn overeengekomen dit geschil bij bindend advies door de Geschillencommissie Verpleging Verzorging en Geboortezorg (verder te noemen: de commissie) te laten beslechten.
De cliënt heeft de klacht voorgelegd aan de zorgaanbieder. De commissie heeft kennisgenomen van de overgelegde stukken.
De cliënt heeft ter zitting in persoon haar standpunt toegelicht. Cliënt werd ter zitting bijgestaan door haar zus [naam].
Partijen zijn tijdig en behoorlijk opgeroepen ter zitting te verschijnen.
Ter zitting werd de zorgaanbieder vertegenwoordigd door [naam] (jurist), [naam] (klachtenbemiddelaar en contactpersoon incidenten) en [naam] (teammanager en onderzoeker).
De behandeling heeft plaatsgevonden op 9 oktober 2026 te Utrecht.
De commissie heeft het volgende overwogen.
Beoordeling
De klacht van cliënt
De moeder van cliënt (hierna: moeder) verbleef sinds januari 2024 op de [woonzorglocatie] van de zorgaanbieder. Bestuurder van de zorgaanbieder is de Stichting CuraMare. Bij moeder was sprake van vasculaire dementie in het laatste stadium. Op 19 september 2025 heeft moeder ’s middags een wegraking gekregen. Op de afdeling is slechts een niet eerder door de zorgaanbieder ingezette uitzendkracht aanwezig die niet bekend is met het (afgesproken) passief comfortbeleid ten aanzien van moeder. De uitzendkracht heeft geprobeerd de triagemedewerker te bereiken maar die was niet bereikbaar of beschikbaar. Door de dienstdoende centralist wordt de uitzendkracht geadviseerd om 112 te bellen. Er wordt een ambulance naar de woonzorglocatie gestuurd en moeder wordt voorbereid op een levensreddende handeling, in die zin dat een infuusnaald wordt ingebracht en dat er een AED in gereedheid wordt gebracht. Op dat moment komt er echter een medewerker van de zorgaanbieder aanlopen die wel op de hoogte is van het behandelbeleid van moeder, en dus weet dat er geen levensverlengende handelingen mogen plaatsvinden. De ambulancemedewerkers stoppen de behandeling voordat er echt levensreddende handelingen hebben plaatsgevonden.
Cliënt heeft een klacht ingediend bij de zorgaanbieder over het feit dat het passief behandelbeleid niet is gevolgd. Op 28 oktober 2025 vindt er een gesprek met (naar cliënt aanneemt) een klachtenfunctionaris, mevrouw [klachtenfunctionaris], plaats. Er wordt besloten dat er een intern onderzoek zal plaatsvinden. Dat onderzoek wordt uitgevoerd door een teammanager van een woongroep van een andere locatie. Op 20 januari 2026 wordt de uitkomst van het onderzoek besproken met cliënt en haar zus. Moeder is inmiddels overleden (op 29 december 2025).
Uit het onderzoek blijkt volgens cliënt het volgende.
De uitzendkracht is op 18 september 2025 geselecteerd door het uitzendbureau voor een eerste werkdag bij de zorgaanbieder. De nachtdienstmedewerker heeft de overdracht aan de uitzendkracht verzorgd. De uitzendkracht heeft wel inloggegevens ontvangen, maar is niet ingewerkt of begeleid.
Volgens cliënt komt uit het onderzoek slechts één verbetervoorstel voort, te weten dat er op de woongroep telefoonnummers beschikbaar worden gesteld in de vorm van een print-out zodat nieuwe medewerkers weten wie ze moeten bellen.
Volgens cliënt is er echter meer aan de hand. Er is onder andere niet voldaan aan de vergewisplicht in de zin van de Wkkgz, omdat de zorgaanbieder de vergewisplicht ten onrechte heeft verlegd naar het uitzendbureau. De zorgaanbieder dient de vergewisplicht zelf na te komen. Volgens cliënt brengt het verleggen van de vergewisplicht en het niet inwerken en begeleiden van nieuwe uitzendmedewerkers onverantwoorde kwaliteits- en veiligheidsrisico’s met zich mee. Volgens cliënt is of het kwaliteits- en veiligheidsbeleid niet adequaat toegepast of is er geen gedegen kwaliteits- en veiligheidsbeleid aanwezig.
Volgens cliënt schiet ook het interne onderzoek tekort, omdat er niet met een kritische open houding en voldoende analytisch vermogen naar de calamiteit met moeder is gekeken waardoor leermomenten zijn gemist en de kans op herhaling groot is.
Voorts voert cliënt aan dat zij en haar zus ervan uit zijn gegaan dat het intern onderzoek onderdeel was van de klachtenprocedure bij de zorgaanbieder, omdat cliënt mailde naar het emailadres klacht@curamare.nl en [klachtenfunctionaris] haar email onder andere heeft ondertekend met Klachtenfunctionaris CuraMare.
Cliënt klaagt bij de commissie over:
– het tijdsbestek van de afhandeling van de klacht;
– het niet volgen van het passieve behandelbeleid;
– het niet volgen van protocollen en
– het niet adequaat toepassen van of de afwezigheid van gedegen kwaliteits- en veiligheidsbeleid.
Het standpunt van de zorgaanbieder
De zorgaanbieder heeft het voorval op 19 september 2025 aangemerkt als een incident en heeft besloten een intern onderzoek te laten plaatsvinden om op basis van de onderzoeksresultaten zo nodig verbetermaatregelen door te voeren. In de organisatie van de zorgaanbieder zijn personen werkzaam die als klachtenfunctionaris en als contactpersoon incidenten kunnen worden ingezet. Die personen kunnen in één zaak nooit beide rollen vervullen. Wegens ervaren onvrede bij cliënt en haar zus heeft de teammanager voorgesteld het proces te laten begeleiden door een contactpersoon incidenten, in dit geval [klachtenfunctionaris].
Een Whatsappbericht van 28 oktober 2025 gericht aan cliënt heeft [klachtenfunctionaris] ondertekend met ‘contactpersoon CuraMare’. In emails van 29 oktober en 30 oktober 2025 van cliënt aan [klachtenfunctionaris] refereert cliënt aan een ingediende klacht. Op 4 november 2025 is volgens [klachtenfunctionaris] tijdens een telefoongesprek met cliënt besproken dat het volgen van een aparte klachtenprocedure naast het onderzoek naar het incident, niets oplevert. Op 3 februari 2026 is het contact van de zorgaanbieder met cliënt en haar zus telefonisch afgesloten. [Klachtenfunctionaris] heeft in dat gesprek geen signalen gekregen dat er nog veel onvrede was. Als dat wel het geval was geweest, zou ze cliënt en haar zus erop hebben gewezen dat er alsnog een klachtenprocedure kon worden doorlopen. Om onduidelijkheid over het aanmerken als incident of klacht in de toekomst te voorkomen, is er nu een aparte mailbox voor het indienen van klachten en voor het melden van incidenten. Ook is de ondertekening in de handtekening van de klachtenfunctionaris dan wel de contactpersoon incidenten aangepast.
Wat betreft het tijdsverloop tussen het incident en de bespreking van de uitkomsten van het intern onderzoek heeft de zorgaanbieder als volgt verklaard. Het incident heeft plaatsgevonden op 19 september 2025, waarna het intern onderzoek is gestart. Het onderzoeksrapport is op 24 december 2025 aangeboden aan de Raad van Bestuur. Op 22 november 2025 heeft [klachtenfunctionaris] telefonisch contact opgenomen met de zus van cliënt om een afspraak te maken voor bespreking van de resultaten van het onderzoek. Dit gesprek heeft, in verband met het overlijden van moeder, eerst op 20 januari 2026 plaatsgevonden. Het onderzoek is volgens de zorgaanbieder afgerond binnen een gebruikelijke termijn voor het afronden van een onderzoek in de zorg. De termijn van zes weken van behandeling van een klacht na het indienen van een klacht (artikel 17 lid 1 Wkkgz) is in dit geval niet van toepassing nu er geen sprake was van een klacht.
De zorgaanbieder maakt gebruik van een vaste poule van uitzendkrachten, maar de uitzendkracht die op 19 september 2025 is ingezet was voor het eerst werkzaam bij de zorgaanbieder. In verband met een ziekmelding en het feit dat er geen beroep kon worden gedaan op een vaste uitzendkracht, was er sprake van een noodsituatie.
De zorgaanbieder is een samenwerking aangegaan met een aantal uitzendbureaus die uitzendkrachten uitlenen aan de zorgaanbieder als er sprake is van onvoldoende bezetting van werknemers in loondienst. Onderdeel van de samenwerking is een vaste structuur rondom het inwerken van uitzendkrachten en het bekend maken van de uitzendkrachten met de organisatie van de zorgaanbieder, waarbij zoveel mogelijk dezelfde uitzendkrachten worden ingezet. Volgens de zorgaanbieder is de vergewisplicht niet uitbesteed. De vergewisplicht wordt samen met het uitzendbureau uitgevoerd. De vaste uitzendkrachten komen op gesprek bij de zorgaanbieder, de VOG en diploma’s worden gecheckt, er worden referenties gevraagd en het proces wordt geaudit. Ten aanzien van de uitzendkracht die op 19 september 2025 is ingezet, was de vergewisplicht uitgevoerd.
Uit het onderzoek is gebleken dat de uitzendkracht (verzorgende IG) de informatie over het behandelbeleid van moeder niet tot zich had genomen. Het palliatief comfortbeleid stond in het elektronisch patiëntendossier, [naam platform]. De uitzendkracht kende [naam platform] niet en wist dus ook niet waar zij het behandelbeleid van de bewoners kon vinden. De uitzendkracht had tijdens het incident telefonisch contact met de praktijkverpleegkundige die, omdat ze niet heeft begrepen dat er sprake was van een acute situatie, heeft verwezen naar de triageverpleegkundige die bereikbaar was via de receptie van het ziekenhuis dat deel uitmaakt van de organisatie van de zorgaanbieder. De receptiemedewerker heeft de uitzendkracht geadviseerd 112 te bellen, hetgeen is gebeurd, waarna de ambulance is gekomen. Het infuus was net aangeprikt en de NACL (natriumchloride) was net aangehangen toen de Physician Assistant kwam aanlopen die de ambulancemedewerkers informeerde over het palliatief comfort beleid. De zorgaanbieder erkent dat 112 niet had mogen worden gebeld. De Psysician Assistent of de specialist ouderengeneeskunde, die beiden op de locatie waar moeder verbleef, aanwezig waren hadden moeten worden geraadpleegd.
Uit het intern onderzoek volgen zes aanbevelingen waaraan gevolg is gegeven door de aanbevelingen om te zetten in een verbeterplan dat geïmplementeerd wordt in de organisatie. De verbetermaatregelen worden vervolgens ge-audit. De belangrijkste aanbevelingen zijn de volgende:
– zorg voor een volledige en eenduidige overdracht. Bij aanvang van de dienst moeten de inlogcodes van Pluriform aan de uitzendkracht worden verstrekt en moet met de uitzendkracht worden bekeken of zij de juiste informatie in Pluriform kan vinden;
– gebruik het een zakkaartje ‘Welkom bij CuraMare’, waarop onder andere de inlogcodes van Pluriform en ‘bij wie kan ik terecht bij…’ zijn vermeld;
– plaats de actuele contactgegevens, zoals arts, contactpersoon en interne bereikbaarheidsnummers, op een vaste makkelijk toegankelijke plek, bijvoorbeeld op een lijst op de afdeling;
– introduceer een korte inwerk- of checklijst voor uitzendkrachten.
Volgens de zorgaanbieder wordt door implementatie van de verbetermaatregelen herhaling voorkomen. De zorgaanbieder wijst er ten slotte op dat er strikt genomen slechts beperkt curatief is gehandeld en er geen schade is ontstaan.
De zorgaanbieder verzoekt de klacht ongegrond te verklaren.
De overwegingen van de commissie
Wat betreft de duur van de afwikkeling ‘klacht’ (door de commissie aangemerkt als klachtonderdeel A) overweegt de commissie als volgt.
De commissie is van oordeel dat cliënt ervan uit mocht gaan dat ze een klachtenprocedure doorliep bij de zorgaanbieder.
Er werd immers onder andere gecorrespondeerd via het emailadres klacht@curamere.nl en [naam] (klachtenfunctionaris) ondertekende haar berichten onder andere ook met de titel klachtenfunctionaris. Daarnaast heeft de zorgaanbieder naar het oordeel van de commissie niet aannemelijk gemaakt het verschil tussen het instellen van een onderzoek naar een incident en het doorlopen van een klachtenprocedure en het verschil tussen de rol van klachtenfunctionaris en contactpersoon incidenten in (telefonische) gesprekken met cliënt en/of haar zus voldoende duidelijk te hebben gemaakt.
Ervan uitgaande dat er sprake was van een klachtenprocedure is de klacht niet binnen de termijnen die daarvoor op grond van de Wkkgz gelden, behandeld. Het klachtonderdeel ‘tijdsbestek behandeling klacht’ is dan ook gegrond.
De commissie gaat ervan uit dat cliënt in zijn algemeenheid heeft willen klagen over dat de zorgaanbieder protocollen niet volgt en dat kwaliteits- en veiligheidsbeleid ontbreekt of niet wordt toegepast (door de commissie aangemerkt als klachtonderdeel B1) en dat cliënt meer specifiek heeft bedoeld te klagen over het feit dat door het niet volgen van protocollen en de afwezigheid van of het niet toepassen van kwaliteits- en veiligheidsbeleid het passief behandelbeleid van moeder niet is gevolgd (door de commissie aangemerkt als klachtonderdeel B2).
De commissie concludeert dat vaststaat dat het passief behandelbeleid niet is gevolgd, in die zin dat er een ambulance is gebeld en moeder is aangesloten op een infuus, terwijl het passief behandelbeleid eruit bestond om geen levensverlengende handelingen te laten plaatsvinden.
De commissie acht niet aannemelijk geworden dat bij de zorgaanbieder in zijn algemeenheid protocollen niet worden gevolgd en/of dat kwaliteits- en veiligheidsbeleid ontbreekt of niet wordt toegepast. De commissie acht dit evenmin aannemelijk geworden ten aanzien van de inzet van vaste uitzendkrachten. Door de samenwerking met een aantal specifieke uitzendbureaus waarmee beleid is ontwikkeld wat betreft het inwerken van uitzendkrachten en het bekend maken van uitzendkrachten met de organisatie van de zorgaanbieder is naar het oordeel van de commissie wat betreft vaste uitzendkrachten, voldoende gewaarborgd dat protocollen worden gevolgd en dat kwaliteits- en veiligheidsbeleid wordt uitgevoerd. Dat maakt naar het oordeel van de commissie dat klachtonderdeel B1 ongegrond is.
In het geval van de uitzendkracht die op 19 september 2025 voor het eerst werd ingezet in de organisatie van de zorgaanbieder is naar het oordeel van de commissie wel aannemelijk geworden dat niet alle protocollen zijn gevolgd en het kwaliteits- en veiligheidsbeleid (op onderdelen) niet naar behoren is toegepast. Vooropgesteld zij dat de zorgaanbieder er niet aan kan ontkomen af en toe een uitzendkracht in te zetten die niet eerder gewerkt heeft bij de zorgaanbieder, omdat als een dergelijke uitzendkracht niet zou worden ingezet, er geen enkele zorgmedewerker op de afdeling of groep aanwezig zou zijn. Een dergelijke uitzendkracht moet echter wel de middelen worden gegeven om het werk goed te kunnen uitvoeren.
De commissie acht aannemelijk dat aan de vergewisplicht was voldaan en dat de uitzendkracht gekwalificeerd was voor de werkzaamheden die zij moest uitvoeren, maar de zorgaanbieder heeft de uitzendkracht onvoldoende geëquipeerd haar werk goed te kunnen uitvoeren. Bij de overdracht had moeten worden geverifieerd of de uitzendkracht het elektronisch patiëntendossier kon raadplegen en daarin onder andere informatie over behandelbeleid kon vinden. Daarnaast had de uitzendkracht moeten worden geïnformeerd over wie te contacten bij verschillende soorten gebeurtenissen, zoals de wegraking van moeder.
Door dit achterwege te laten is het passief behandelbeleid niet gevolgd. Vorenstaande maakt naar het oordeel van de commissie dat klachtonderdeel B2 gegrond is.
Ten slotte overweegt de commissie nog dat bij een juiste implementatie van de verbetermaatregelen die worden voorgesteld naar aanleiding van het intern onderzoek het volgen van protocollen en het uitvoeren van kwaliteits- en veiligheidsbeleid ook bij de inzet van met de organisatie van de zorgaanbieder onbekende uitzendkrachten in voldoende mate lijkt te zijn gewaarborgd.
Op grond van al het voorgaande is de commissie van oordeel dat de klacht ten dele gegrond is.
Derhalve wordt als volgt beslist.
Beslissing
De commissie:
– verklaart klachtonderdeel A gegrond;
– verklaart klachtonderdeel B1 ongegrond;
– verklaart klachtonderdeel B2 gegrond;
– bepaalt dat, nu de klacht gedeeltelijk gegrond is, de zorgaanbieder overeenkomstig het reglement van de commissie een bedrag van € 52,50 aan de cliënt dient te vergoeden ter zake van het klachtengeld;
– bepaalt dat de betaling van het klachtengeld binnen een maand na de verzenddatum van dit bindend advies dient plaats te vinden.
Aldus beslist door de Geschillencommissie Verpleging Verzorging en Geboortezorg, bestaande uit de heer mr. M.M. Verhoeven, voorzitter, de heer dr. M. Decates, de heer J. Zomerplaag, leden, in aanwezigheid van mevrouw mr. C. Koppelman, secretaris, op 9 oktober 2026.