Commissie: Geestelijke Gezondheidszorg
Categorie: Privacy
Jaartal: 2026
Soort uitspraak: Bindend Advies
Uitkomst: ten dele gegrond
Referentiecode:
1310247/1320055
De uitspraak:
Waar gaat de uitspraak over?
Een vrouw heeft een klacht ingediend tegen een instelling voor geestelijke gezondheidszorg. Volgens haar hebben medewerkers zonder toestemming haar medisch dossier bekeken. Ook was medische informatie van haar in het dossier van haar zus terechtgekomen. Daarnaast klaagde zij over haar behandeling, de toegang tot haar dossier, de afhandeling van haar klachten en mogelijk onjuiste zorgdeclaraties. De zorginstelling erkende dat er fouten waren gemaakt bij de bescherming van haar medische gegevens. Doordat de vrouw en haar zus dezelfde voorletters hadden, waren dossiers met elkaar verwisseld. Ook konden medewerkers medische gegevens bekijken terwijl zij daarvoor niet bevoegd waren. De Geschillencommissie Geestelijke Gezondheidszorg oordeelt dat de privacy van de vrouw hierdoor ernstig is geschonden. De commissie vindt het aannemelijk dat zij hierdoor angst, stress en verlies van vertrouwen in de zorg heeft ervaren. De andere klachten zijn ongegrond. Volgens de commissie was de behandeling voldoende zorgvuldig en is niet aangetoond dat de instelling onjuiste declaraties heeft ingediend of andere fouten heeft gemaakt. De zorginstelling moet de vrouw € 2.500 schadevergoeding betalen voor haar psychische en emotionele schade. Daarnaast moet de instelling het klachtengeld van € 52,50 terugbetalen.
De volledige uitspraak
in het geschil tussen
mevrouw [naam], wonende te [plaatsnaam] (hierna te noemen: de cliënt)
en
Parnassia Groep BV, gevestigd te ‘s-Gravenhage
(hierna te noemen: de zorgaanbieder).
Behandeling van het geschil
Partijen zijn overeengekomen dit geschil bij bindend advies door de Geschillencommissie Geestelijke Gezondheidszorg (verder te noemen: de commissie) te laten beslechten.
De commissie heeft kennisgenomen van de overgelegde stukken.
De behandeling heeft plaatsgevonden op 24 april 2026 te Den Haag.
Partijen zijn tijdig en behoorlijk opgeroepen ter zitting te verschijnen. De cliënt is zelf ter zitting verschenen. Ook was de zus van de cliënt, [naam], ter zitting aanwezig als aangewezen vertegenwoordiger van de mentor van de cliënt. Namens de zorgaanbieder waren [naam], de heer [naam] (jurist) en [naam] (behandelaar) aanwezig.
De cliënt heeft op 30 april 2026 een verzoek tot wraking van twee commissieleden ingediend. Bij beslissing van 12 juni 2026 heeft de wrakingscommissie het wrakingsverzoek afgewezen. De commissie gaat dan ook over tot de inhoudelijke beoordeling.
Onderwerp van het geschil
De cliënt heeft de klacht voorgelegd aan de zorgaanbieder.
Het geschil betreft de behandeling van de zorgaanbieder en inzage in het dossier van de cliënt door daarvoor niet-geautoriseerde zorgverleners.
Standpunt van de cliënt
Voor het standpunt van de cliënt verwijst de commissie naar de overgelegde stukken. In de kern komt dat op het volgende neer.
Schending privacy
Meerdere medewerkers van de zorgaanbieder hebben toegang gehad tot haar dossier, terwijl zij daarvoor niet bevoegd waren. Ook is medische informatie van de cliënt in het dossier van haar zus opgenomen, die ook bij de zorgaanbieder onder behandeling was.
Niet voldaan aan inzageverzoeken
De zorgaanbieder heeft niet voldaan aan inzageverzoeken die de cliënt bij de zorgaanbieder heeft neergelegd, ten aanzien van het medisch dossier, logginggegevens en zorgfacturen.
Inhumane behandeling en tekortschieten zorgverlening
De zorgaanbieder is tekortgeschoten in de zorgverlening en heeft de cliënt inhumaan behandeld. De zorgaanbieder heeft niet voldoende geacteerd op de suïcidale klachten van de cliënt.
Ook heeft de zorgaanbieder onwaarheden verteld in een rechtszaak rondom het mentorschap.
Klachtbehandeling
De klachtbehandeling door de zorgaanbieder is niet zorgvuldig gelopen en de zorgaanbieder heeft niet tijdig op de klacht gereageerd.
Fraude
Ten tijde dat de cliënt zorg middels een rechterlijke machtiging ontving, heeft de zorgaanbieder gefraudeerd door behandelingen te declareren die de cliënt niet heeft ondergaan.
Schade
De cliënt wenst vergoeding van haar materiële en immateriële schade.
Standpunt van de zorgaanbieder
Voor het standpunt van de zorgaanbieder verwijst de commissie naar de overgelegde stukken. In de kern komt dat op het volgende neer.
Schending privacy
Omstreeks 15 oktober 2025 zijn logginggegevens aan de cliënt verstrekt. Hieruit blijkt dat het dossier over de gehele behandelperiode (vanaf 2019) door in totaal ongeveer 600 unieke medewerkers is ingezien.
Gezien de langdurige en intensieve zorgperiode, waarbij de cliënt op verschillende afdelingen verbleef, is het aantal raadplegingen verklaarbaar. Haar complexe zorgvraag brengt immers vanzelfsprekend met zich mee dat er veel verschillende disciplines en zorgverleners betrokken zijn geweest.
Uit aanvullend onderzoek (onder andere middels een steekproef) naar de gegevens is gebleken dat de dossierraadplegingen functioneel verklaarbaar zijn. Die sluiten aan op de betrokkenheid van medewerkers bij de zorgverlening en de betreffende handelingen passen daar ook bij. Bij onduidelijkheden of afwijkingen is navraag gedaan bij de betreffende medewerker. Daarmee is gehandeld in lijn met het beginsel van functionele toegang zoals vereist in de AVG en de professionele zorgstandaarden.
Dit doet echter niet af aan het feit dat de medische informatie van de cliënt onvoldoende beveiligd is geweest, hetgeen niet had mogen gebeuren. Ten eerste is medische informatie van de cliënt in het medisch dossier van haar zus opgenomen. Hier is sprake geweest van persoonsverwisseling. De zorgaanbieder erkent dat sprake is geweest van een ernstige inbreuk van haar privacy en dat het vertrouwen is geschaad. De zorgaanbieder biedt hiervoor oprechte excuses aan.
Als verbetermaatregel werkt de zorgaanbieder nu met volledige namen, niet slechts met voorletters.
Ten tweede is het onderzoek naar mogelijk onbevoegde inzagen nog gaande, waardoor nog geen definitieve conclusie getrokken kan worden. De zorgaanbieder wil graag met de cliënt in gesprek om te bezien op welke wijze zij het aangedane leed kan erkennen en waar mogelijk kan herstellen.
Schending inzagerecht
De zorgaanbieder erkent dat de afhandeling van het verzoek van de cliënt van 16 mei 2025 om inzage in het dossier, logginggegevens en facturen onnodig lang heeft geduurd. Dit strookt niet met de transparantie en openheid die de zorgaanbieder nastreeft. De zorgaanbieder heeft hiervoor een verbetermaatregel doorgevoerd in samenspraak met de softwareleverancier.
Inhumane behandeling en tekortschieten zorgverlening
De zorgaanbieder ontkent dat sprake is geweest van een inhumane behandeling. Bij de cliënt was sprake van suïcidale gedachten en gedragingen in het kader van stemmingsklachten en psychotische klachten. De behandeling richtte zich op het vergroten van veiligheid en stabiliteit door middel van farmacotherapie, verhoogde begeleidingsintensiteit en zorg op maat. Tijdens perioden van toegenomen kwetsbaarheid, met name bij overgangen in woonsetting, werd extra nabijheid en ondersteuning geboden.
Er was sprake van uitgebreide diagnostiek, passende en adequate behandeling van de klachten en suïcidaliteit. De cliënt is uiteindelijk opgeknapt en ontvangt nu ambulante hulp. Adviezen van externe deskundigen zijn opgevolgd, waaronder adviezen van het CCE.
Op aanraden van het CCE is mentorschap door de zorgaanbieder aangevraagd, omdat er voortdurend conflicten waren tussen de familie en de behandelaren. Hierbij zijn geen onjuiste verklaringen afgelegd door de zorgaanbieder. De mentor heeft zijn taken en verplichtingen volgens de wettelijke kwaliteitseisen uitgevoerd.
Klachtbehandeling
De klachtencommissie van de zorgaanbieder heeft besloten de klacht niet verder te behandelen en de cliënt te verwijzen naar de Geschillencommissie. Het klachtenreglement voorziet niet in deze situatie, maar de zorgaanbieder is van mening dat de klachtencommissie hierin passend en binnen de bevoegdheid heeft gehandeld.
Fraude
Het verwijt dat sprake is van fraude met facturendoor niet geleverde zorg in rekening te brengen mist feitelijke grondslag. De verzekeraar heeft onderzoek gedaan naar deze klacht en heeft geen onrechtmatigheden aangetroffen.
Schade
Ten aanzien van de gevorderde materiële schade ontbreekt de toerekenbare tekortkoming en het causaal verband.
Ten aanzien van de niet-tijdige afhandeling van het inzageverzoek en de privacy schending acht de zorgaanbieder een immateriële schadevergoeding wel passend.
Beoordeling van het geschil
Inzage en persoonsverwisseling
De cliënt klaagt over schending van haar privacy en onterechte inzagen in haar medisch dossier. Dit klachtonderdeel valt in twee onderdelen uiteen: de onterechte inzagen vanwege de persoonsverwisseling met de zus van de cliënt en de onterechte inzagen vanwege de algehele beveiliging en autorisatiesystematiek van de zorgaanbieder. De commissie heeft op ditzelfde klachtonderdeel eerder uitspraak gedaan in de zaak van de zus van de cliënt en de commissie zal dan ook aansluiten bij deze eerdere uitspraak, bekend onder referentienummer [zaaknummer].
Niet tussen partijen is in geschil dat het medisch dossier van de cliënt is ingezien door daartoe niet-geautoriseerde medewerkers. Allereerst had dit te maken met het feit dat de zus van de cliënt ook bij de zorgaanbieder in behandeling was. De cliënt en haar zus hebben dezelfde voorletters, waardoor zorgverleners diverse malen in het verkeerde dossier hebben gekeken. De zorgaanbieder heeft ter zitting bevestigd dat daarbij ook kennis genomen kon worden van medische informatie, nu die informatie direct zichtbaar is na het aanklikken van het dossier. Inmiddels heeft de zorgaanbieder ervoor gezorgd dat niet meer met voorletters, maar met voornamen wordt gewerkt. Dit neemt echter niet weg dat sprake is geweest van diverse ongeautoriseerde inzagen.
Ten tweede ziet dit klachtonderdeel op onterechte inzagen in het dossier van de cliënt door een gebrekkige algehele beveiliging van het systeem en autorisatiebeleid van de zorgaanbieder. Vast staat dat bij de cliënt en haar zus sprake is geweest van inzagen door daartoe niet-bevoegde medewerkers. De zorgaanbieder heeft dit erkend.
Naar aanleiding van de vorige uitspraak van de commissie heeft de zorgaanbieder een stuurgroep ingericht die het autorisatiebeleid aan het aanpassen is, waardoor medewerkers gecategoriseerd worden. Hierdoor kunnen medewerkers in de nabije toekomst niet meer in dossiers van cliënten bij wie zij niet als behandelaar of anderszins betrokken zijn. Ook heeft de zorgaanbieder zeer ingezet op bewustwording bij medewerkers.
Deze maatregelen nemen niet weg dat door de onrechtmatige inzagen in het dossier van de cliënt en de persoonsverwisseling met haar zus sprake is van schending van haar privacy.
Dit klachtonderdeel is dan ook gegrond.
Bejegening en behandeling
De cliënt klaagt over inhumane en niet passende behandeling en onjuiste diagnostiek door de zorgaanbieder.
De zorgaanbieder is van mening een zorgvuldig en goed behandelbeleid te hebben gevolgd en verwijst hierbij naar het CCE-rapport van 3 september 2021. De zorgaanbieder heeft aangevoerd dat sprake was van (zorg-)inhoudelijke meningsverschillen tussen de cliënt en haar zus en moeder, bijvoorbeeld op het gebied van intelligentie-onderzoek, waardoor de zorgaanbieder soms voorzichtig moest zijn in het delen van informatie met de familie.
Naar het oordeel van de commissie is vast komen te staan dat tussen de zorgaanbieder enerzijds en de cliënt en haar familie anderzijds sprake is van een verstoorde relatie. Dit blijkt ook uit de conclusie van het CCE-rapport. Hieruit volgt echter niet dat geconcludeerd moet worden dat sprake was van een inhumane en ontoereikende behandeling van de cliënt.
Uit de dossierstukken is gebleken dat de zorgaanbieder uitgebreide diagnostiek heeft verricht en daarop vervolgens een behandeling heeft uitgevoerd die passend was bij de klachten en de diagnose(s) van de cliënt. Dat (de familie van) de cliënt zich niet in de diagnose(s) van de cliënt kunnen vinden, betekent niet dat de zorgaanbieder hierin onzorgvuldig heeft gehandeld. De diagnose is naar het oordeel van de commissie zorgvuldig tot stand gekomen. De zorgaanbieder heeft zich ook constant gebaseerd op externe advisering, onder andere door het CCE.
Ook kan de commissie niet vaststellen dat de zorgaanbieder onwaarheden heeft verkondigd in de rechtszaak omtrent het mentorschap. De zorgaanbieder heeft dit uitdrukkelijk betwist. Het is vaste jurisprudentie van de commissie in gevallen als deze waarbij de lezingen van beide partijen uiteenlopen en niet onderbouwd kan worden vastgesteld wat de feitelijke gang van zaken is geweest, het verwijt van de cliënt op het desbetreffende onderdeel niet gegrond kan worden bevonden. Dit oordeel berust niet op het uitgangspunt dat het woord van de cliënt minder geloof verdient dan dat van de zorgaanbieder, maar op de omstandigheid dat voor een oordeel of onzorgvuldig is gehandeld eerst moet worden vastgesteld welke feiten daaraan ten grondslag gelegd kunnen worden. Deze feiten kan de commissie hier niet vaststellen, waardoor deze klacht niet kan slagen.
Dit klachtonderdeel is dan ook ongegrond.
Klachtbehandeling
De cliënt klaagt dat de klachtbehandeling niet tijdig en zorgvuldig is verlopen.
Vaststaat dat de klachtencommissie van de zorgaanbieder heeft besloten de klacht niet zelf te behandelen, maar de cliënt direct te verwijzen naar de Geschillencommissie.
Naar het oordeel van de commissie staat het de klachtencommissie vrij deze keuze te maken. De klachtencommissie is geen verplichte stap in de klachtenprocedure conform de Wkkgz. niet geconcludeerd kan worden dat de zorgaanbieder hierin onzorgvuldig heeft gehandeld.
Dit klachtonderdeel is dan ook ongegrond.
Dossier
Ter zitting is met partijen gesproken over informatie die zou ontbreken in het dossier. De cliënt heeft aangevoerd dat een levensbedreigend incident, waarbij zij zoveel bloedverlies had dat zij uiteindelijk ijzerpillen moest slikken, niet is genoteerd in het dossier. De zorgmedewerkers waren daar dan ook niet van op de hoogte dat de cliënt ijzerpillen diende in te nemen.
De zorgaanbieder heeft weersproken dat sprake is geweest van een ernstig incident. Ondanks daartoe uitdrukkelijk in de gelegenheid te zijn gesteld, kon de cliënt niet onderbouwen in welke tijdsperiode het incident ongeveer zou hebben plaatsgevonden. Wel staan de ijzerpillen als medicatie in het dossier genoteerd, zij het onder een andere (medische) term.
Op basis van het bovenstaande kan de commissie niet vaststellen dat informatie in het medisch dossier ontbreekt. Dit klachtonderdeel dient dan ook ongegrond te worden verklaard.
Fraude
De cliënt heeft aangevoerd dat behandelingen in rekening zijn gebracht, terwijl zij die behandeling niet heeft ondergaan. Uit de overgelegde stukken begrijpt de commissie dat volgens de cliënt ook in de declaraties persoonsverwisseling zou hebben plaatsgevonden tussen de cliënt en haar zus. De zorgaanbieder heeft dit uitdrukkelijk betwist.
Op grond van de Regeling zorgverzekering heeft de zorgverzekeraar tot taak formele en materiële controles uit te voeren op de gedeclareerde zorg, teneinde de rechtmatigheid en doelmatigheid van de declaraties te toetsen. Gesteld noch gebleken is dat de zorgverzekeraar deze controles niet heeft uitgevoerd zodat er van uit moet worden gegaan dat deze controles hebben plaatsgevonden. Ten aanzien van de betreffende declaraties heeft de zorgverzekeraar kennelijk geen onrechtmatigheden aangetroffen.
De commissie heeft geen reden te twijfelen aan de door de zorgverzekeraar uitgevoerde controles, dan wel aan de rechtmatigheid van de declaraties. De cliënt heeft haar klacht hieromtrent naar het oordeel van de commissie ook onvoldoende gemotiveerd.
Dit klachtonderdeel is dan ook ongegrond.
Conclusie en schadevergoeding
De klacht van de cliënt is ten aanzien van de privacy schending en onterechte inzagen in haar dossier gegrond.
Voor toekenning van schadevergoeding is vereist dat sprake is van een toerekenbare tekortkoming in de nakoming van de behandelovereenkomst en dat de cliënt als gevolg van die tekortkoming schade heeft geleden. De schade kan zowel materieel als immaterieel van aard zijn. Voor immateriële schadevergoeding geldt op grond van artikel 6:106 lid 1 onder b BW dat deze slechts toekomt aan degene die lichamelijk letsel heeft opgelopen, in zijn eer of goede naam is geschaad, of op andere wijze in zijn persoon is aangetast.
Uit het hiervoor overwogene volgt dat de zorgaanbieder ernstig toerekenbaar tekort is geschoten in de nakoming van haar verplichtingen voortvloeiend uit de behandelovereenkomst, in het bijzonder de verplichting om de privacy van de client en het medisch beroepsgeheim jegens de cliënt te waarborgen.
De commissie acht aannemelijk dat de cliënt door de herhaalde en langdurige schending van haar privacy psychisch leed heeft ondervonden. De cliënt heeft daartoe overtuigend gesteld dat bij haar sprake is van ernstig psychisch en emotioneel nadeel, bestaande uit herbelevingen, angst, onrust, verlies van vertrouwen in de zorg en verergering van bestaande klachten. De zorgaanbieder heeft deze stellingen niet weersproken en heeft erkend dat het vertrouwen van de cliënt hierdoor is geschaad.
Daarmee staat naar het oordeel van de commissie vast dat de cliënt “op andere wijze in haar persoon is aangetast” als bedoeld in artikel 6:106 lid 1 onder b BW. De omvang van de immateriële schade laat zich niet exact begroten. De commissie begroot deze, mede gelet op de aard en duur van de tekortkoming, de ernst van de inbreuk op de persoonlijke levenssfeer en de gevolgen voor de cliënt, ex aequo et bono op € 2.500,–.
De commissie acht dit bedrag passend en billijk als compensatie voor het door de cliënt ondervonden immateriële nadeel.
Nu de klacht ten dele gegrond is, dient de zorgaanbieder daarnaast conform het Reglement Geschillencommissie Geestelijke Gezondheidszorg het door de cliënt betaalde klachtengeld aan haar te vergoeden.
Derhalve wordt als volgt beslist.
Beslissing
De commissie:
– verklaart de klacht van de cliënt ten aanzien van de ongeoorloofde inzagen in het medisch dossier gegrond;
– verklaart de overige klachten ongegrond;
– bepaalt dat de zorgaanbieder binnen een maand na verzending van dit bindend advies een immateriële schadevergoeding van € 2.500, — aan de cliënt dient te betalen;
– bepaalt dat de zorgaanbieder het door de cliënt betaalde klachtengeld van € 52,50 aan haar dient te vergoeden.
Aldus beslist door de Geschillencommissie Geestelijke Gezondheidszorg, bestaande uit mevrouw mr. A.D.R.M. Boumans, voorzitter, mevrouw drs. F. Zwanepol, mevrouw mr. H.E.L. Loeffen, leden, in aanwezigheid van mevrouw mr. S.M.E. Balfoort, secretaris, op 24 april 2026.