Netbeheerder betrokken bij geschil over verbruikscorrectie gasmeter

De Geschillencommissie Opslaan als PDF




Commissie: Energie    Categorie: Verbruik    Jaartal: 2025
Soort uitspraak: tussenadvies   Uitkomst: aanhouding beslissing   Referentiecode: 884709/942823

De uitspraak:

Waar gaat de uitspraak over?

De consument klaagt over een verbruikscorrectie van € 930,19 op de jaarafrekening van 6 januari 2025, veroorzaakt door een defecte gasmeter. Volgens haar is het verbruik in de wintermaanden als uitgangspunt genomen, wat tot een te hoge correctie leidde. De ondernemer stelt dat de netbeheerder verantwoordelijk is voor de meter en dat de correctie op diens gegevens is gebaseerd. De commissie oordeelt dat de netbeheerder in het geschil moet worden betrokken om zowel de ontvankelijkheid als de inhoudelijke kant van de zaak te beoordelen. Een mondelinge behandeling volgt na schriftelijke reacties van partijen.

De volledige uitspraak

Samenvatting

Het geschil betreft de jaarafrekening van 6 januari 2025 en het daarop door de ondernemer in rekening gebrachte verbruik van energie met een door de consument te betalen bedrag van € 930,19.

De consument heeft de klacht over het functioneren van de gasmeter op 25 november 2024 aan de ondernemer voorgelegd.

Standpunt van de consument

Voor het standpunt van de consument verwijst de commissie naar de overgelegde stukken. In de kern komt het standpunt op het volgende neer.

De gasmeter van de consument heeft langere tijd niet goed gefunctioneerd. Om die reden is een correctie uitgevoerd en bij de consument in rekening gebracht. De consument is het niet eens met de uitgevoerde correctie. Daarbij is het verbruik op de nieuwe meter gedurende de wintermaanden als voorbeeld genomen. In die periode is echter sprake van een hoog verbruik dat niet relevant is voor het jaarverbruik. Het gaat om een bedrag van € 500,– dat teveel in rekening wordt gebracht.

Zowel de ondernemer als de netbeheerder verwijzen naar elkaar. Niemand doet iets. De consument heeft de nota van de ondernemer ontvangen en heeft om die reden de klacht tegen de ondernemer ingediend. Mocht blijken dat ook de netbeheerder in het geschil moet worden betrokken dan merkt de consument dat wel.

Standpunt van de ondernemer

Voor het standpunt van de ondernemer verwijst de commissie naar de overgelegde stukken. In de kern komt het standpunt op het volgende neer.

De consument wil slechts het door de defecte gasmeter geregistreerde verbruik betalen en niet het
herberekende verbruik. Hiermee is de ondernemer het niet eens.

Naar aanleiding van de klacht van de consument over de gasmeter heeft de ondernemer navraag gedaan bij de netbeheerder. De netbeheerder gaf daarop aan dat de afgenomen meter niet goed te onderzoeken was door een foutcode van het display, maar dat op basis van de standenreeks het heel duidelijk is dat de meter al langere tijd niet goed heeft gefunctioneerd. De netbeheerder gaf aan een correctie te hebben uitgevoerd.

De jaarnota van 6 januari 2025 is op basis van deze verbruikscorrectie opgesteld.

Op grond van artikel 19 van het reglement van de commissie dient de klacht tegen de juiste partij aanhangig te worden gemaakt. De klacht van de consument is het gevolg van een defecte gasmeter. Daarvoor is de netbeheerder als eigenaar verantwoordelijk. De ondernemer heeft de consument al eerder naar de netbeheerder verwezen.

De ondernemer verzoekt de commissie om te beoordelen of de consument in haar klacht tegen de ondernemer ontvankelijk is.

Beoordeling van het geschil

De commissie heeft het volgende overwogen.

In dit geschil klaagt de consument over de hoogte van de verbruikscorrectie op de jaarnota van 6 januari 2025.

De ondernemer werpt de vraag op of de consument wel in haar klacht kan worden ontvangen, nu deze klacht betrekking heeft op het functioneren van de gasmeter waarvoor de netbeheerder als eigenaar verantwoordelijk is.

Alvorens deze vraag te – kunnen – beantwoorden, en de zaak inhoudelijk te kunnen beoordelen is de commissie van oordeel dat de netbeheerder in dit geschil moet worden betrokken en zich dient uit te laten over zowel de vraag van de ontvankelijkheid van de consument als over de inhoudelijk kant van deze zaak.

Derhalve wordt beslist als volgt.

Beslissing

De netbeheerder wordt in dit geschil betrokken om een standpunt in te nemen zoals hiervoor is overwogen.

Partijen worden in staat gesteld om schriftelijk op het door de netbeheerder ingenomen standpunt te reageren, waarna een mondelinge behandeling zal worden bepaald.

De commissie houdt iedere – verdere – beslissing aan.

Aldus beslist door de Geschillencommissie Energie, bestaande uit de heer mr. F.C. Schirmeister, voorzitter, de heer mr. F.J. Pirard, de heer drs. L. van Rootselaar, leden, op 22 april 2025.

Opslaan als PDF