Commissie beoordeelt klacht over sociale media, dossierinzage en familiecontact

De Geschillencommissie Opslaan als PDF




Commissie: Klachtencommissie Onvrijwillige Zorg    Categorie: onvrijwillige zorg    Jaartal: 2026
Soort uitspraak: Uitspraak   Uitkomst: deels gegrond   Referentiecode: 0649147248

De uitspraak:

Waar gaat de uitspraak over?

De uitspraak betreft een klacht van een cliënt van ASVZ over de beperking van zijn toegang tot sociale media en internet, de inzage in zijn jeugddossier en het contact met zijn biologische vader. De commissie oordeelt dat zij niet bevoegd is om te beslissen over de inzage in het dossier. De beperking van internet- en socialmediagebruik is volgens de commissie terecht, omdat sprake is van risico op ernstig nadeel voor de cliënt. Wel adviseert de commissie om duidelijker vast te leggen wanneer de maatregel opnieuw wordt beoordeeld. De klacht over het telefonisch contact met de biologische vader is gegrond, omdat deze beperking niet volgens de wettelijke procedure voor onvrijwillige zorg was vastgelegd.

De volledige uitspraak

Inzake de klacht van

de heer [naam], wonende te [woonplaats] (hierna te noemen: de klager)

en

ASVZ, gevestigd te Sliedrecht
(hierna te noemen: de zorgaanbieder)

De procedure

De Klachtencommissie Onvrijwillige Zorg (hierna: de commissie) heeft kennisgenomen van de klacht in de overgelegde stukken.

Het klachtschrift is op 3 november 2026 door de klager naar de commissie gestuurd ter behandeling. De klacht is op 10 november door het bureau van de commissie in ontvangst genomen.

De commissie heeft de zorgaanbieder de gelegenheid gegeven schriftelijk op de klacht te reageren. De commissie heeft het verweerschrift met stukken op 13 november 2026 ontvangen.

De hoorzitting vond plaats op 16 november 2026. De commissie heeft een online zitting gehouden ter bespreking van de klacht. Aan de online zitting namen deel: de klager, samen met zijn pleegouders, tevens mentoren. Namens de zorgaanbieder waren mevrouw [naam] (orthopedagoog) en mevrouw [naam] (manager woning) aanwezig.

Feiten en omstandigheden

De commissie gaat op grond van de schriftelijke stukken en hetgeen ter zitting naar voren is gebracht uit van de volgende feiten.

Klager woont sinds 2022 bij de zorgaanbieder op basis van een Wlz-VG7 indicatie.

De klacht

De klager heeft een wilsbekwaamheidstoetsing gehad voor sociale media en de toegang tot zijn medisch dossier. Bij beide onderwerpen is hij als wilsonbekwaam beoordeeld.

De klager wil graag weer toegang krijgen tot sociale media, waaronder WhatsApp en een webbrowser. Tot op heden is dit nog steeds niet mogelijk. De klager wil dat hier opnieuw naar gekeken wordt.

Ook voor de toegang tot zijn medisch dossier is nog steeds geen passende oplossing gevonden. De klager vindt het belangrijk dat hij zijn eigen dossier kan inzien en betrokken wordt bij zaken die over hem gaan.

Daarnaast wordt het contact met zijn biologische ouders beperkt. De klager wil graag weer contact met hen hebben.

Het verweer

Toegang tot sociale media en internet
Uit de voorgeschiedenis van de klager is gebleken dat toegang tot sociale media en internet tot ernstig nadeel voor de klager kan leiden. Door zaken op sociale media heeft de klager in juli 2026 een overdosis paracetamol en ibuprofen ingenomen. Ook heeft hij vertrouwelijke informatie gedeeld via sociale media. Toen zijn pleegouders hem wilden begrenzen in zijn internetgebruik, vertoonde hij fysieke en verbale agressie. Hij ervaart ook bij de zorgaanbieder veel spanning en stress.

Op 22 september 2026 is de klager gezien door een onafhankelijk orthopedagoog en onafhankelijk arts-VG. Zij zijn allebei niet betrokken bij de directe zorg voor klager. Zij hebben aan de hand van de Liégeois criteria geoordeeld dat de klager wilsonbekwaam is voor het omgaan met sociale media/internet. Dit is met de klager en zijn mentoren besproken en op 23 september 2026 opgenomen als onvrijwillige zorg in het zorgplan. Het Wzd-stappenplan is gevolgd. De noodzaak, proportionaliteit, subsidiariteit en effectiviteit van de maatregelen zijn beoordeeld en vastgelegd en de maatregelen zijn conform de Wzd in het zorgplan opgenomen.

De zorgaanbieder begrijpt dat de beperking voor de klager ingrijpend is en dat is ook met hem besproken. Maar de maatregel beschermt hem tegen ernstig nadeel en is niet absoluut: hij kan bellen met betrouwbare mensen, hij kan onder begeleiding internet gebruiken en de maatregel wordt periodiek geëvalueerd. Als de klager het niet eens is met de beoordeling, kan hij een nieuwe toetsing vragen.

Toegang tot het medisch dossier
De klager wil toegang tot zijn jeugdzorgdossier. Op 27 augustus 2026 is dit besproken in een MDO en is een plan van aanpak gemaakt, hetgeen ook met de klager en zijn vertrouwenspersoon is besproken. Voor het dossier zou een wilsbekwaamheidstoets worden uitgevoerd.

Op 22 september 2026 is de klager wilsonbekwaam beoordeeld voor inzage in en het opvragen van het dossier. Op 28 september 2026 is dit met de klager besproken. Toen is afgesproken dat de klager vragen zou opstellen over zijn jeugdzorgdossier en dat daar samen antwoord op gevonden zou worden. Inmiddels zijn de mentoren van de klager bezig met het dossier op te vragen, maar dat blijkt niet gemakkelijk.

Op 29 oktober 2026 heeft de zorgaanbieder vernomen dat de klager bij zijn mentoren heeft uitgesproken dat hij de vragen over zijn dossier wil pauzeren tot aan zijn verjaardag op 15 maart 2027. Daarom is inzage in het dossier niet opgenomen als onvrijwillige zorg in het zorgplan.

Nu uit de onderhavige klacht blijkt dat de klager deze kwestie toch weer wil oppakken, gaat de zorgaanbieder hierover met de klager en zijn mentoren in gesprek. Indien nodig past de zorgaanbieder het zorgplan daarop aan.

Contact biologische ouders
De klager wil graag contact met zijn biologische ouders. Op 25 augustus 2026 is met de klager afgestemd dat eerst wordt gefocust op andere punten, zoals herstel van het contact met pleegouders en het opvragen van het dossier. De mentoren van de klager maken zich zorgen over het contact met de biologische vader.

Ook in de periode daarna is het onderwerp diverse malen met de klager besproken, waarbij de cliëntvertrouwenspersoon de klager heeft bijgestaan. Afgesproken is dat de klager een brief gaat opstellen voor zijn biologische vader. Op 29 oktober 2026 heeft de zorgaanbieder vernomen dat de klager de brief wil pauzeren tot aan zijn verjaardag op 15 maart 2027.

De zorgaanbieder kijkt graag mee naar de mogelijkheden voor geleidelijke opbouw van het contact tussen de klager en zijn biologische ouders.

Overwegingen en conclusies

De commissie heeft het volgende overwogen.

Bevoegdheid commissie en reikwijdte klacht
De klacht van de cliënt ziet op internetgebruik, inzage in het jeugdzorgdossier en contact met zijn biologische ouders.

De klachten ten aanzien van internetgebruik en contact met de biologische ouders zijn aan te merken als onvrijwillige zorg in de zin van de Wzd, meer specifieke artikel 2 lid 1 sub h. Op grond van artikel 55 Wzd kan hierover een klacht worden ingediend.

Het klachtonderdeel dat betrekking heeft op de inzage in het dossier ziet op het inzagerecht van de klager als bedoeld in artikel 7:456 van het Burgerlijk Wetboek (BW). Dit betreft geen klacht als bedoeld in artikel 55 Wzd. De commissie is dan ook niet bevoegd dit klachtonderdeel op grond van de Wzd te behandelen.

De commissie gaat over tot de inhoudelijke bespreking van de klachten ten aanzien van internetgebruik en contact met de biologische ouders.

Toegang tot sociale media en internet
De commissie stelt vast dat ten aanzien van het internetgebruik sprake is van een Wzd-maatregel, gedateerd op 23 september 2026.

Uit de overgelegde stukken en hetgeen ter zitting naar voren is gebracht, is de commissie gebleken dat de maatregel overeenkomstig de daarvoor geldende wettelijke vereisten is vastgelegd, met betrokkenheid van de in de Wzd genoemde personen, zoals de Wzd-functionaris. Ook heeft de zorgaanbieder hier veelvuldig en uitgebreid met de klager over gesproken en is de klager in alle zorgvuldigheid betrokken bij de besluitvorming over het internetgebruik.

Ook is voldoende vast komen te staan dat sprake is van ernstig nadeel, dat de beperking van de toegang tot sociale media en internet noodzakelijk maakt. Dit ernstig nadeel betreft zowel de aantoonbare gevolgen voor het mentale welzijn van de klager als de risico’s voor de veiligheid van de klager zelf en anderen, onder wie zijn pleegouders.

De klacht van de klager is dan ook ongegrond.

Wel ziet de commissie aanleiding om ten aanzien van deze klacht een aanbeveling te doen. De commissie acht het afbouwplan ten aanzien van de maatregel op dit moment summier. De commissie benadrukt het belang van een voldoende concreet en voor de klager inzichtelijk afbouwplan, waarin waar mogelijk perspectief wordt geboden op een eventuele opbouw van internetgebruik.

De commissie begrijpt dat de zorgaanbieder op dit moment geen concrete toezeggingen kan doen, maar het is voor de klager van belang dat inzichtelijk wordt gemaakt onder welke omstandigheden en op welk moment een herbeoordeling van de maatregel dan wel van zijn wilsbekwaamheid ter zake zal plaatsvinden. Daarbij kan bijvoorbeeld worden beschreven welke ontwikkeling in het gedrag, de klachten of het welzijn van de klager aanleiding kan zijn om tot een heroverweging te komen van de maatregel of de wilsbekwaamheid ter zake.

De commissie beveelt de zorgaanbieder daarom aan het afbouwplan nader te concretiseren en daarin, voor zover op dit moment mogelijk, duidelijke evaluatiemomenten en criteria voor heroverweging op te nemen.

Contact biologische ouders
Ter zitting heeft de klager toegelicht dat dit klachtonderdeel ziet op zijn wens om telefonisch contact te hebben met zijn biologische vader. De zorgaanbieder acht contact in de vorm van een brief meer passend. De klager heeft aangegeven dat dit voor hem niet voldoende is. Ook stelt de klager zich op het standpunt dat een mentor of zorgaanbieder niet zonder meer kan bepalen dat hij geen contact met zijn biologische vader mag hebben.

De commissie stelt vast dat ten aanzien van het contact tussen de klager en zijn biologische vader geen Wzd-maatregel is vastgesteld, terwijl de beperking van dit contact wel een beperking vormt van de vrijheid van de klager om zijn eigen leven in te richten als bedoeld in artikel 2 lid 1 sub h van de Wzd.

De commissie ziet niet in waarom een dergelijke beperking niet in een Wzd-maatregel kan worden vastgelegd. Het is voorstelbaar dat de zorgaanbieder van oordeel is dat telefonisch contact met de biologische vader kan leiden tot ernstig nadeel en dat dit contact om die reden moet worden beperkt. Indien de zorgaanbieder een dergelijke beperking noodzakelijk acht, dient dit overeenkomstig de daarvoor geldende wettelijke procedure van de Wzd te worden vastgelegd.

Nu een dergelijke maatregel ontbreekt, is de commissie van oordeel dat de beperking van het telefonisch contact met de biologische vader niet op de juiste wijze is vormgegeven. Dit klachtonderdeel is dan ook gegrond.
Derhalve wordt als volgt beslist.

Beslissing

De commissie:

– verklaart zich niet bevoegd ten aanzien van het klachtonderdeel met betrekking tot inzage in het jeugddossier;
– verklaart de klacht ten aanzien van het internetgebruik ongegrond;
– verklaart de klacht ten aanzien van het telefonisch contact met de biologische vader van de klager gegrond.

Aldus beslist door de Klachtencommissie Onvrijwillige Zorg, bestaande uit mevrouw mr. A.D.R.M. Boumans, voorzitter, mevrouw dr. L. Verhaar, mevrouw M.A. van Hooff – Spiertz, leden, in aanwezigheid van mevrouw mr. S.M.E. Balfoort, secretaris, op 16 november 2026.

Opslaan als PDF