Verblijf in Wzd-accommodatie blijft noodzakelijk ondanks wens tot zelfstandigheid

De Geschillencommissie Opslaan als PDF




Commissie: Klachtencommissie Onvrijwillige Zorg    Categorie: onvrijwillige zorg    Jaartal: 2026
Soort uitspraak: Bindend Advies   Uitkomst: ongegrond   Referentiecode: 1359784/1361038

De uitspraak:

Waar gaat de uitspraak over?

De uitspraak betreft een klacht van een cliënt van Zorggroep Noorderboog over de afwijzing van zijn verzoek om ontslag uit de accommodatie en zijn verzoek om langdurig verlof voor een familiecruise. De commissie oordeelt dat de zorgaanbieder voldoende heeft onderbouwd dat verblijf, begeleiding en toezicht nog noodzakelijk zijn en dat de gevraagde cruise niet verantwoord is. Ook blijkt dat alternatieven voor verlof wel worden onderzocht. Daarom worden alle klachtonderdelen ongegrond verklaard.

De volledige uitspraak

Inzake de klacht van

[naam ], wonende te [woonplaats] (hierna te noemen: de klager)

en

Zorggroep Noorderboog, gevestigd te Meppel
(hierna te noemen: de zorgaanbieder)

De procedure

De Klachtencommissie Onvrijwillige Zorg (hierna: de commissie) heeft kennisgenomen van de klacht van overgelegde stukken.

Het klachtschrift is op 24 september 2026 door de clientvertrouwenspersoon naar de commissie gestuurd ter behandeling. De commissie heeft de klacht op 2 oktober 2026 in ontvangst genomen.

De commissie heeft de zorgaanbieder de gelegenheid gegeven om schriftelijk op de klacht te reageren. De commissie heeft het verweerschrift met stukken op 12 oktober 2026 ontvangen. Partijen hebben kennisgenomen van elkaars stukken.

De hoorzitting vond op 22 oktober 2026 digitaal plaats. Klager nam hieraan deel, bijgestaan door [naam], cliëntenvertrouwenspersoon Wzd. Namens de zorgaanbieder waren aanwezig [naam], (eerstverantwoordelijk verzorgende), [naam] (regiomanager), [naam] (GZ-psycholoog) en [naam] (specialist ouderengeneeskunde).

Feiten en omstandigheden

De commissie gaat op grond van de schriftelijke stukken en hetgeen ter zitting naar voren is gebracht uit van de volgende feiten.

Klager verblijft sinds februari 2026 bij de zorgaanbieder op de afdeling [naam van de afdeling] van locatie [naam van de locatie]. Deze locatie is een Wzd-geregistreerde locatie. [naam van de afdeling] is een afdeling voor mensen met een psychogeriatrische aandoening en complexe gedragsproblematiek. Aan zijn verblijf ligt een rechterlijke machtiging op grond van de Wet zorg en dwang psychogeriatrische en verstandelijk gehandicapte cliënten ten grondslag.

Bij beschikking van 3 april 2026 heeft de rechtbank Noord-Nederland een machtiging tot opname en verblijf verleend tot en met 3 april 2027. De rechtbank heeft vastgesteld dat klager lijdt aan dementie, mogelijk frontotemporale dementie, en dat het daaruit voortvloeiende gedrag leidt tot ernstig nadeel. Daarbij zijn onder meer ernstige verwaarlozing, maatschappelijke teloorgang, ernstige financiële schade en gevaarlijke situaties voor klager en zijn omgeving vastgesteld. Volgens de rechtbank is klager aangewezen op zorg, structuur, begeleiding en toezicht gedurende het gehele etmaal en zijn geen minder bezwarende alternatieven beschikbaar die hetzelfde effect hebben.

Volgens het verweerschrift zijn op 30 april 2026 bewind en mentorschap ingesteld en vervullen de kinderen van klager hierin een rol. De dochter is voor de zorgaanbieder het aanspreekpunt voor het mentorschap en de zoon voor het bewind.

De klacht

Klager vindt dat zijn ontslagverzoek ten onrechte en onvoldoende gemotiveerd is afgewezen. Ook klaagt hij over de afwijzing van zijn verlofverzoek voor een familiecruise en het onvoldoende onderzoeken van alternatieven.

Volgens klager is zijn verblijf in de accommodatie niet langer noodzakelijk. Hij herkent zich niet in de gestelde diagnose en meent geen gevaar te vormen voor zichzelf, anderen of de algemene veiligheid. Hij heeft zich bij de beslissing over de rechterlijke machtiging onvoldoende gehoord gevoeld. Eventueel noodzakelijke begeleiding of behandeling wil hij op vrijwillige basis buiten de accommodatie voortzetten.

Klager is reislustig en wil zijn vrijheid terug. Als ontslag niet mogelijk is, wil hij in ieder geval kunnen reizen. Volgens hem is onvoldoende onderzocht hoe dit met passende begeleiding kan worden gerealiseerd, bijvoorbeeld met particuliere of medische begeleiding. Hij verwacht niet dat zijn familie alle zorg op zich neemt. Het bestaande aanbod van korte, geplande verlofmomenten vindt hij te weinig concreet en onvoldoende aansluiten bij zijn behoefte aan betekenisvolle tijd met zijn familie buiten de accommodatie.
Ter zitting heeft klager benadrukt dat hij vooral in de weekenden weinig te doen heeft en behoefte heeft aan activiteiten buiten de accommodatie. Hij staat ook open voor kleinere stappen en kortere uitstapjes, maar vindt dat hierover onvoldoende met hem is overlegd.

Het verweer

De zorgaanbieder stelt zich primair op het standpunt dat klager niet-ontvankelijk is. Volgens de zorgaanbieder is hij niet wilsbekwaam ter zake van het indienen van de klacht, omdat hij de consequenties daarvan niet kan overzien. Klager mist ziekte-inzicht en zijn cognitieve mogelijkheden nemen af. Zijn dochter, die optreedt als mentor, ondersteunt deze procedure niet. Zowel de familie als het behandelteam vreest dat de verwachtingen van klager en een mogelijke teleurstelling bij de uitkomst van de procedure zijn welzijn en gedrag nadelig zullen beïnvloeden.

Subsidiair stelt de zorgaanbieder zich op het standpunt dat de klacht ongegrond is. De omstandigheden die aanleiding hebben gegeven tot de rechterlijke machtiging zijn nog steeds aanwezig. Klager is in toenemende mate afhankelijk van ondersteuning bij de persoonlijke verzorging, het bereiden van eten en het organiseren van zijn dag. Er is sprake van impulsief en ontremd gedrag en van onvoldoende inzicht in zijn beperkingen. Zonder begeleiding bestaat onder meer risico op overmatig alcoholgebruik en verwaarlozing. Zorg, structuur, begrenzing en toezicht blijven noodzakelijk.

De gevraagde cruise acht de zorgaanbieder niet verantwoord. Klager heeft specialistische zorg nodig die de familie niet kan bieden. Bovendien bestaat bij de familie geen wens om de voorgestelde cruise met hem te maken, ook niet als zorgmedewerkers zouden meegaan. Eerdere reizen voorafgaand aan zijn opname heeft klager na korte tijd afgebroken. Tijdens die reizen is hij volgens de zorgaanbieder in onveilige situaties terechtgekomen.

De zorgaanbieder zoekt naar mogelijkheden om klager meer vrijheid en een passende daginvulling te bieden. Daarvoor wordt ook Meerzorg ingezet. Klager gaat met een medewerker fietsen en boodschappen doen. De mogelijkheden worden regelmatig geëvalueerd. Uitbreiding verloopt langzaam, omdat het moeilijk is met klager uitvoerbare afspraken te maken en hem tijdens activiteiten te begeleiden. Er wordt wekelijks met hem gesproken over passende activiteiten. Pogingen om hem te betrekken bij het organiseren van een uitstapje sluiten niet steeds aan bij zijn wensen, omdat hij de organisatie zelfstandig wil uitvoeren. Wel vindt hij volgens de zorgaanbieder geleidelijk meer aansluiting bij medebewoners en bij activiteiten zoals muziektherapie.

Over de besluitvorming heeft de zorgaanbieder toegelicht dat overleg met de Wzd-functionaris heeft plaatsgevonden, maar dat onderdelen mondeling zijn besproken. Met de dochter is contact geweest over het verlof en de mogelijkheden voor begeleiding. Dat contact is volgens de zorgaanbieder uitgebreider in het cliëntdossier vastgelegd dan in de aan de commissie overgelegde stukken.

Overwegingen en conclusies

De commissie heeft het volgende overwogen.

Bevoegdheid en ontvankelijkheid
De commissie is op grond van artikel 55, eerste lid, onder f, Wzd bevoegd te oordelen over klachten betreffende verlof en ontslag als bedoeld in de artikelen 47 en 48 Wzd. De onderhavige klacht heeft betrekking op dergelijke beslissingen.

Artikel 55 Wzd kent aan de cliënt een zelfstandig klachtrecht toe. De omstandigheid dat een mentor is benoemd of dat klager ten aanzien van bepaalde zorgbeslissingen wilsonbekwaam wordt geacht, brengt niet zonder meer mee dat hij niet zelf een klacht kan indienen. De vraag of klager de noodzaak van zijn verblijf voldoende kan beoordelen, moet worden onderscheiden van de vraag of hij zijn onvrede over dat verblijf aan de commissie kan voorleggen.

Klager heeft met ondersteuning van de cliëntenvertrouwenspersoon duidelijk gemaakt tegen welke beslissingen hij opkomt en wat hij met zijn klacht wil bereiken. Hij heeft dit tijdens de mondelinge behandeling zelf kunnen toelichten en heeft bevestigd dat hij achter zijn klacht staat. De commissie acht hem ter zake van het indienen en voortzetten van deze klacht voldoende in staat zijn wil te bepalen en kenbaar te maken.

De commissie verklaart klager ontvankelijk in zijn klacht.

Het verzoek om ontslag
De commissie beoordeelt de afwijzing van het ontslagverzoek. Op grond van artikel 48, eerste lid, onder a, Wzd moet ontslag worden verleend indien het verblijf niet langer noodzakelijk is om ernstig nadeel als gevolg van het gedrag dat samenhangt met de aandoening te voorkomen of af te wenden.

De commissie begrijpt de wens van klager om zijn leven zelfstandig vorm te geven en te kunnen reizen. Die wens neemt niet weg dat uit de stukken en de toelichting van de zorgaanbieder een actuele en omvangrijke behoefte aan zorg, begeleiding en toezicht blijkt. De vastgestelde cognitieve beperkingen uiten zich onder meer in onvoldoende overzicht, overschatting van de eigen mogelijkheden, impulsiviteit en ontremming. Deze beperkingen hebben gevolgen voor de persoonlijke verzorging, de dagstructuur, het omgaan met geld en alcohol en het veilig functioneren buiten de accommodatie.

De commissie betrekt daarbij niet uitsluitend de beschikking van 3 april 2026, maar ook het zorgplan met peildatum 8 oktober 2026, de Meerzorg-aanvraag, de evaluaties daarvan en de mondelinge toelichting. Deze gegevens ondersteunen het standpunt dat het risico op ernstige verwaarlozing en maatschappelijke en financiële schade bij vertrek nog steeds bestaat. De zorgaanbieder heeft bovendien concreet toegelicht dat klager bij dagelijkse handelingen meer ondersteuning nodig heeft dan voorheen.

De evaluatie van 2 september 2026 laat zien dat op onderdelen vooruitgang is geboekt. Er waren op dat moment geen aanwijzingen voor stemmingsproblematiek of suïcide-uitingen en klager genoot van verschillende activiteiten. Daaruit volgt echter niet dat hij zonder de geboden structuur en begeleiding kan functioneren. Volgens diezelfde evaluatie blijft Meerzorg noodzakelijk om het gedrag te stabiliseren. Het gunstiger functioneren binnen de huidige setting betekent daarom niet dat de noodzaak van het verblijf is vervallen.

De bereidheid van klager om vrijwillig zorg te ontvangen is van belang, maar biedt in de gegeven omstandigheden onvoldoende zekerheid dat de noodzakelijke ondersteuning buiten de accommodatie daadwerkelijk kan worden geboden en aanvaard. De problemen bij het nakomen van afspraken, het beperkte inzicht in de eigen zorgbehoefte en de afhankelijkheid van voortdurend beschikbare begeleiding staan daaraan in de weg. Uit de beschikbare informatie blijkt niet van een uitvoerbaar alternatief waarmee het ernstig nadeel buiten de accommodatie voldoende kan worden voorkomen.

De commissie is daarom van oordeel dat de zorgaanbieder voldoende inhoudelijke gronden heeft aangevoerd om het verzoek om ontslag af te wijzen. Dit klachtonderdeel is ongegrond.

Het verzoek om verlof en de alternatieven
Op grond van artikel 47, eerste lid, Wzd wordt verlof verleend voor zover en voor zolang het verantwoord is dat de cliënt buiten de accommodatie verblijft. Dit vergt een beoordeling van het concrete verlof en de mogelijkheden om risico’s met begeleiding of andere voorwaarden voldoende te beperken.

Het verzoek van klager betreft een cruise van drie maanden met zijn kinderen en kleinkinderen. De commissie acht voldoende onderbouwd dat dit verlof in de gevraagde vorm niet verantwoord is. Klager heeft intensieve en specialistische begeleiding nodig. De zorgaanbieder heeft de risico’s bij langdurig verblijf buiten de vertrouwde en gestructureerde omgeving toegelicht, mede aan de hand van de ervaringen tijdens eerdere reizen en de huidige problemen bij het naleven van afspraken. Niet is gebleken een concreet begeleidings- en zorgarrangement waarmee die risico’s tijdens een cruise voldoende kunnen worden ondervangen.

Daar komt bij dat de voorgestelde reis uitgaat van deelname en begeleiding door de familie, terwijl de familie volgens de zorgaanbieder niet bereid is deze cruise te maken. Tijdens de mondelinge behandeling is toegelicht dat de dochter wil meedenken over mogelijkheden, maar dat de duur en vooral de complexiteit van de benodigde zorg een dergelijke reis voor haar te belastend maken. Haar bereidheid om over begeleiding na te denken, kan niet worden opgevat als instemming met de gevraagde cruise.

Het afwijzen van deze cruise betekent niet dat ieder verblijf buiten de accommodatie onverantwoord is. De zorgaanbieder dient de mogelijkheden voor passend verlof te blijven onderzoeken. Uit het verlofplan, de Meerzorg stukken en de mondelinge toelichting blijkt dat dit gebeurt. Er vinden begeleide fietstochten en winkelbezoeken plaats en de mogelijkheden voor uitbreiding worden geëvalueerd. De commissie acht daarmee voldoende aannemelijk dat alternatieven worden onderzocht. Dat de tot nu toe geboden mogelijkheden niet voldoen aan de ruimere wensen van klager, maakt de afwijzing van het concrete verlofverzoek niet inhoudelijk onjuist.

Dit klachtonderdeel is dan ook ongegrond.

Aanbevelingen
Hoewel de betrokkenheid van de Wzd-functionaris gedeeltelijk kon worden afgeleid uit elektronische autorisaties in het dossier, ontbreekt bij diverse verplichte stappen een expliciete vastlegging van de wijze van betrokkenheid. De commissie beveelt aan de dossiervorming te optimaliseren, zodat per processtap aantoonbaar is wanneer de Wzd-functionaris is betrokken en welke specifieke beoordeling of instemming schriftelijk is verleend.

Daarnaast beveelt de commissie aan de Wzd-functionaris bij de behandeling van dergelijke klachten ter zitting te laten aansluiten. Diens toelichting op de eigen beoordeling en betrokkenheid is relevant voor een zorgvuldige behandeling van de klacht.

Derhalve wordt als volgt beslist.

Beslissing

De commissie:

– verklaart klager ontvankelijk in zijn klacht;
– verklaart de klacht over de afwijzing van het ontslagverzoek ongegrond;
– verklaart de klacht over de afwijzing van het verlofverzoek en het onvoldoende onderzoeken van alternatieven ongegrond.

Aldus beslist door de Klachtencommissie Onvrijwillige Zorg, bestaande uit mevrouw mr. dr. J. Hoitink, voorzitter, mevrouw drs. E.P.G. Ester, de heer mr. S. Stulp, leden, in aanwezigheid van mevrouw mr. P.G.L. Koolen, secretaris, op 22 oktober 2026.

 

 

Opslaan als PDF