Zorginstelling moet schadevergoeding betalen na onveilige opsluiting van cliënt

De Geschillencommissie Opslaan als PDF




Commissie: Klachtencommissie Onvrijwillige Zorg    Categorie: Vrijheidsbeperking    Jaartal: 2026
Soort uitspraak: Uitspraak   Uitkomst: ten dele gegrond   Referentiecode: 1350576/1351738

De uitspraak:

Waar gaat de uitspraak over?

Een zoon heeft een klacht ingediend tegen een zorginstelling over de behandeling van zijn moeder. Zij heeft een ingewikkelde zorgvraag en kan soms erg onrustig of agressief worden. Om haar tot rust te laten komen, mocht de zorginstelling haar tijdelijk afzonderen op haar kamer. Tijdens een incident hield een medewerker de kamerdeur met de hand dicht, terwijl de vrouw deze probeerde te openen. Hierdoor raakten haar vingers bekneld en moest zij naar het ziekenhuis. De zoon vond dat de maatregel niet veilig was uitgevoerd en dat hij als toenmalig mentor onvoldoende was geïnformeerd. De Klachtencommissie Onvrijwillige Zorg oordeelt dat er wel toestemming was voor tijdelijke afzondering, maar niet voor deze manier van uitvoeren. De zorginstelling had vooraf beter moeten onderzoeken of de maatregel veilig kon worden toegepast. Ook was onvoldoende duidelijk hoe het cameratoezicht de veiligheid van de vrouw beschermde. Verder waren de redenen voor het handmatig dichthouden van de deur niet goed vastgelegd in haar dossier. De zoon was bovendien niet voldoende geïnformeerd over het incident. De commissie verklaart deze klachten geheel of gedeeltelijk gegrond en vernietigt de beslissing om de afzondering op deze manier uit te voeren. De zorginstelling moet de vrouw € 500 schadevergoeding betalen voor haar letsel en pijn.

De volledige uitspraak

Inzake de klacht van

[naam], wonende te [woonplaats] (hierna te noemen: de klager)

en

Stichting Beweging 3.0, gevestigd te Amersfoort
(hierna te noemen: de zorgaanbieder)

De procedure 

De commissie heeft kennisgenomen van de schriftelijke stukken van partijen. De klacht is op 27 juli 2026 digitaal ingediend door de toenmalige mentor van de client. De klacht is door het bureau van de KCOZ op 31 juli 2026 in ontvangst genomen; op die datum is ook verweer gevraagd aan zorgaanbieder. De zorgaanbieder heeft bij brief van 12 augustus 2026 verweer gevoerd en stukken uit het zorgdossier overgelegd.

Op 17 augustus 2026 heeft een eerste digitale mondelinge behandeling plaatsgevonden. De toenmalige mentor van de client, de zoon, bleek niet aanwezig ter zitting. De echtgenoot van de cliënte gaf aan onvoldoende in staat te zijn de vragen van de commissie over de klacht en de stukken te beantwoorden. Na overleg met partijen heeft de commissie de behandeling aangehouden om de (nieuwe) mentor bij de verdere behandeling te kunnen betrekken.

Bij beschikking van 14 augustus 2026 heeft de kantonrechter de klager op zijn verzoek als mentor ontslagen en een professionele opvolgend mentor benoemd, met ingang van de dag na verzending van de beschikking. De commissie heeft vervolgens onderzocht of de nieuwe mentor de procedure wilde voortzetten. De nieuwe mentor heeft aangegeven niet bij deze procedure betrokken te willen zijn. De voor 8 oktober 2026 geplande behandeling heeft om die reden geen doorgang kunnen vinden.

Bij bericht van 9 oktober 2026 heeft de klager toegelicht dat hij de tijdens zijn mentorschap ingediende klacht handhaaft. Bij bericht van 29 oktober 2026 heeft hij op verzoek van de commissie zijn standpunt en het doel van de procedure nader uiteengezet. De commissie heeft de behandeling voortgezet.

De voortgezette mondelinge behandeling heeft op 5 november 2026 digitaal plaatsgevonden. De klager is verschenen. Namens de zorgaanbieder zijn een kwaliteitsadviseur, de teammanager en de regiodirecteur verschenen, bijgestaan door een advocaat. Partijen hebben hun standpunten toegelicht en vragen van de commissie beantwoord.
Feiten en omstandigheden

De commissie gaat op grond van de schriftelijke stukken en hetgeen ter zitting naar voren is gebracht uit van de volgende feiten.

Cliënte verbleef op de reguliere woongroep van [naam woongroep]. Zij heeft een complexe zorgvraag, met overprikkeling en perioden van verbale en fysieke agressie. Tijdens een verblijf op een gespecialiseerde D-ZEP-afdeling is een benadering ontwikkeld waarbij zij bij oplopende spanning kortdurend alleen op haar eigen kamer verbleef om tot rust te komen. De zorgaanbieder heeft het benaderingsplan en het signaleringsplan overgenomen.

Op 15 oktober 2025 heeft de Wzd-functionaris de maatregel voor gedwongen afzondering op de eigen kamer goedgekeurd. In de beoordeling is vastgelegd dat cameratoezicht onderdeel uitmaakt van de maatregel en een voorwaarde is voor verantwoorde toepassing. De module noemt een maximale duur van twintig minuten per time-out. Bij de toelichting op het cameratoezicht staat dat dit nodig is om de veiligheid van cliënte te waarborgen. Het met de hand dichthouden van de deur is niet als uitvoeringswijze beschreven.

Op 18 oktober 2025 liep de spanning bij cliënte op. Na verschillende interventies en overleg met de specialist ouderengeneeskunde is haar kamerdeur door een medewerker handmatig dichtgehouden. Cliënte verzette zich hiertegen. Er werd een babyfoon met beeld en geluid gebruikt. Tijdens deze uitvoering zijn vingers van cliënte tussen de deur bekneld geraakt. Zij heeft letsel opgelopen en is in het ziekenhuis behandeld. Haar echtgenoot is met haar meegegaan. Klager is die avond niet daadwerkelijk geïnformeerd en heeft de volgende ochtend zelf contact met de zorgaanbieder opgenomen.

Cliënte is inmiddels verhuisd naar een andere zorglocatie.

De klacht

In de schriftelijke stukken en ter zitting heeft klager, zakelijk en verkort weergegeven, het volgende naar voren gebracht.

De klager wil een onafhankelijk oordeel over de vraag of de rechten van zijn moeder onder de Wet zorg en dwang (Wzd) zijn gerespecteerd. Hij wil duidelijkheid en erkenning voor zijn moeder en wil voorkomen dat een vergelijkbare situatie opnieuw ontstaat. Hij stelt de goede bedoelingen van de medewerkers en de complexiteit van de zorg niet ter discussie. Zijn klacht gaat over de vraag of de onvrijwillige zorg zorgvuldig is uitgevoerd.

Aanvankelijk ging klager ervan uit dat geen geldige maatregel voor insluiting bestond, omdat de zorgaanbieder hem dat had meegedeeld. Inmiddels is duidelijk dat wel een maatregel in het dossier was opgenomen. De klacht betreft vooral de concrete uitvoering daarvan op 18 oktober 2025: het handmatig dichthouden van de deur, terwijl cliënte zich daartegen verzette. Klager vraagt of deze wijze van handelen onder de goedgekeurde maatregel viel en of de rechten en de veiligheid van zijn moeder voldoende waren beschermd.

De klager vindt onvoldoende duidelijk waarom voor deze uitvoeringswijze is gekozen, welke veiligheidsrisico’s zijn afgewogen, hoelang de insluiting heeft geduurd en hoe het toezicht is uitgevoerd. Volgens hem heeft de afgesproken monitoring onvoldoende plaatsgevonden. Ook vraagt hij aandacht voor de vastlegging van de afwegingen van de betrokken specialist ouderengeneeskunde.
Verder stelt de klager dat hij op de avond van het incident niet is geïnformeerd over de insluiting, het letsel en het ziekenhuisbezoek. Hij kan niet vaststellen of een gemiste oproep met een afgeschermd nummer van de zorgaanbieder afkomstig was. Als wel is gebeld, is het volgens hem bij één poging gebleven. Hij heeft de volgende ochtend zelf contact opgenomen. De aanwezigheid van zijn vader maakte volgens hem niet dat de zorgaanbieder ervan mocht uitgaan dat hij als mentor voldoende was geïnformeerd.

De klager vindt het ook onjuist dat geen medewerker van de zorgaanbieder is meegegaan naar het ziekenhuis. De echtgenoot is als naaste meegegaan; daarmee was de verantwoordelijkheid van de zorgaanbieder voor begeleiding en nazorg volgens hem niet vervallen. Hij verzoekt de commissie de uitvoering van de onvrijwillige zorg aan de Wzd te toetsen en bij een vastgestelde schending een naar billijkheid vast te stellen vergoeding toe te kennen voor het lichamelijk letsel en de pijn van zijn moeder.

Het verweer

De zorgaanbieder heeft in het verweerschrift en ter zitting, zakelijk en verkort weergegeven, het volgende naar voren gebracht.

De cliënte heeft een zeer complexe zorg- en begeleidingsvraag. Tijdens een verblijf op een gespecialiseerde D-ZEP-afdeling is onderzocht welke benadering bij haar paste. Daaruit volgde dat zij bij oplopende spanning soms het beste tot rust kwam wanneer zij kortdurend alleen in een prikkelarme ruimte verbleef. De aanpak was mede bedoeld om gedwongen toediening van noodmedicatie te voorkomen. De zorgaanbieder heeft het behandeladvies, het benaderingsplan en het signaleringsplan overgenomen.

De maatregel voor insluiting was op 15 oktober 2025 goedgekeurd. De eerdere mededeling dat geen maatregel bestond, berustte op een onjuiste interpretatie bij het interne onderzoek.

Op 18 oktober 2025 nam de onrust in de loop van de dag toe. Een meerzorgmedewerker begeleidde de cliënte één op één. Medewerkers hebben verschillende interventies uit het benaderingsplan geprobeerd, waaronder meelopen, afleiding, thee aanbieden, samen eten, geruststellen, aandacht voor de ademhaling en begeleiding naar de kamer. De cliënte kwam steeds weer uit haar kamer. De interventies hadden onvoldoende effect. Zij viel de meerzorgmedewerker en vervolgens verpleegkundigen fysiek aan. Daarop is overlegd met de specialist ouderengeneeskunde.

Na overleg met de specialist ouderengeneeskunde is gepoogd het advies van de D-ZEP met de beschikbare voorzieningen uit te voeren. De zorgaanbieder heeft daarbij toegelicht dat een beoogd slot nog niet aanwezig was en dat de arts daarom adviseerde de deur handmatig dicht te houden. Ook de mogelijkheid van noodmedicatie is besproken; daarvoor is niet gekozen. Een medewerker bleef buiten de deur. Volgens de zorgaanbieder werd via de babyfoon voortdurend meegekeken en was zichtbaar dat cliënte onrustig bleef. De beelden werden niet opgenomen. Volgens de zorgaanbieder is direct gehandeld toen het letsel werd ontdekt.

De zorgaanbieder heeft ter zitting erkend dat het handmatig dichthouden niet uitdrukkelijk in de goedgekeurde maatregel stond en dat dit zo niet had moeten gebeuren. De zorgaanbieder heeft geprobeerd het D-ZEP-advies met de beschikbare voorzieningen uit te voeren, maar had vooraf beter moeten beoordelen of de benodigde omstandigheden en voorzieningen aanwezig waren.

Achteraf bezien had cliënte niet naar de reguliere woongroep moeten terugkeren zolang de noodzakelijke voorwaarden niet waren gerealiseerd. De afdeling kon onvoldoende voorzien in haar complexe zorgvraag. De mate van escalatie was volgens de zorgaanbieder op die dag onverwacht, maar dat escalaties konden optreden was wel bekend.

Volgens de zorgaanbieder is op de avond van het incident geprobeerd klager telefonisch te bereiken. De oproep kwam uit op de voicemail. Er is geen bericht achtergelaten. De zorgaanbieder heeft toegelicht dat vermoedelijk is aangenomen dat de aanwezige echtgenoot klager zou informeren. Volgens de zorgaanbieder kan ook de recente wisseling van vertegenwoordiger een rol hebben gespeeld. De echtgenoot was voordien medisch gevolmachtigde. Enkele dagen vóór het incident had de kantonrechter de zoon tot mentor benoemd. De zorgaanbieder heeft niet kunnen verklaren waarom daarna geen nieuwe poging is gedaan om klager te bereiken. De volgende ochtend heeft klager zelf contact opgenomen met de zorgaanbieder.

De zorgaanbieder betreurt het incident en heeft zich naar eigen zeggen voortdurend ingezet om passende zorg te bieden. Na het incident is onderzoek gedaan en is de cliënte later op de crisisafdeling verzorgd. De evaluatie richt zich op de inhoud van de zorg, de organisatie, de samenwerking en de grenzen van wat de locatie kan bieden. Ook de medewerkers zijn belast door de gebeurtenissen; een coördinerend verpleegkundige heeft aangegeven zich onvoldoende ondersteund te hebben gevoeld doordat de randvoorwaarden niet op orde waren. De zorgaanbieder heeft de werkwijze bij opname en terugplaatsing aangepast om vooraf beter te beoordelen of de zorgvraag bij de mogelijkheden en deskundigheid van de locatie past.

Overwegingen en conclusies

De commissie heeft het volgende overwogen.

Bevoegdheid en ontvankelijkheid
De klacht betreft de uitvoering van onvrijwillige zorg, de daarmee samenhangende dossiervoering en het informeren van de wettelijke vertegenwoordiger. De commissie beoordeelt deze onderwerpen binnen de klachtgronden van artikel 55 Wzd.

De klager heeft de klacht ingediend toen hij de door de kantonrechter benoemde mentor van de cliënte was. De klacht was daarmee rechtsgeldig aanhangig gemaakt voordat het mentorschap eindigde. De opvolgend mentor heeft aangegeven niet aan de procedure te willen deelnemen. De oorspronkelijke klacht is niet ingetrokken en de klager heeft toegelicht welk belang van de cliënte met de behandeling wordt gediend. De commissie ziet onder deze omstandigheden geen aanleiding de behandeling van de reeds ingediende klacht vanwege de mentorwisseling te beëindigen. De klager is ontvankelijk in deze klacht. Daarmee wordt hem geen bevoegdheid toegekend om als huidige mentor beslissingen over de zorg aan de cliënte te nemen.

De goedgekeurde maatregel en de feitelijke uitvoering
Vaststaat dat de Wzd-functionaris vóór het incident een maatregel voor insluiting had goedgekeurd. De klacht kan daarom niet gegrond worden verklaard op de enkele grond dat iedere voorafgaande toestemming voor insluiting ontbrak. Die goedkeuring gaf echter geen algemene toestemming om cliënte op iedere denkbare wijze op haar kamer te houden. De feitelijke uitvoering moest passen binnen de beoordeelde maatregel en de daarbij vastgestelde waarborgen.

De maatregel betreft gedwongen afzondering op de eigen kamer met cameratoezicht als veiligheidsvoorwaarde. In de beschrijving van de ervaringen op de D-ZEP wordt ook verwezen naar een slot. Daaruit volgt niet dat in de goedgekeurde maatregel een slot als afzonderlijk vereiste voor de uitvoering op [naam woongroep] is voorgeschreven. Het handmatig dichthouden van de deur, met de daaraan verbonden risico’s, is echter evenmin als uitvoeringswijze beschreven en beoordeeld. De zorgaanbieder heeft dit laatste ter zitting erkend en daarbij verklaard dat dit zo niet had moeten gebeuren.
De commissie beoordeelt daarom of het met kracht dichthouden van de deur paste binnen de goedgekeurde maatregel en of de veiligheid van cliënte daarbij voldoende was gewaarborgd. Daarbij betrekt zij ook de wijze waarop het cameratoezicht is ingezet.

Voorbereiding en veiligheid van de uitvoering
De commissie heeft geen aanleiding te twijfelen aan de inzet en de goede bedoelingen van de medewerkers. Zij hebben veel geprobeerd om cliënte te helpen ontprikkelen en de escalatie te voorkomen. De beschreven interventies sluiten aan bij het benaderingsplan. Dat neemt niet weg dat de mogelijkheden van de reguliere woongroep en de aanwezige deskundigheid onvoldoende aansloten op de intensieve zorgvraag van cliënte.

Bij haar terugkeer had in multidisciplinair verband moeten worden beoordeeld of de op de D-ZEP ontwikkelde benadering op deze afdeling veilig kon worden uitgevoerd. Daarbij had niet alleen het doel van de time-out moeten worden betrokken, maar ook hoe cliënte naar haar kamer werd begeleid, hoe medewerkers bij verzet moesten handelen en hoe haar veiligheid tijdens de insluiting werd bewaakt. Ook had vooraf moeten worden uitgewerkt welke ondersteuning beschikbaar was wanneer de gebruikelijke benadering onvoldoende werkte. De mogelijkheid om bijvoorbeeld expertise vanuit de crisisafdeling in te schakelen is onvoldoende onderzocht.

Door de deur met de hand dicht te houden terwijl cliënte deze probeerde te openen, ontstond een confrontatie bij de deur met risico op verdere escalatie en beknelling. Deze wijze van uitvoering was niet in de maatregel beschreven en de specifieke veiligheidsrisico’s daarvan waren onvoldoende vooraf beoordeeld. De zorgaanbieder kon de goedkeuring van de maatregel daarom niet zonder meer als grondslag voor juist deze uitvoering gebruiken. De tekortkoming is dus niet het enkele ontbreken van een slot, maar de keuze voor een onvoldoende voorbereide en op veiligheid beoordeelde uitvoeringswijze.
Het overleg met de specialist ouderengeneeskunde maakt dit niet anders. De mate van escalatie was volgens de zorgaanbieder onverwacht, maar dat bij cliënte ernstige onrust en agressie konden optreden en dat zij haar kamer weer zou verlaten, was bekend. Die mogelijkheid was juist aanleiding voor de maatregel en het benaderingsplan. Ook bij oplopende onrust moest worden beoordeeld of de gekozen uitvoeringswijze veilig was. Het advies om de deur handmatig dicht te houden bood daarvoor op zichzelf onvoldoende waarborg.

Ook het cameratoezicht moest bijdragen aan een veilige uitvoering. De Wzd-functionaris had dit toezicht uitdrukkelijk als voorwaarde aan de maatregel verbonden. Het moest niet alleen zichtbaar maken of cliënte rustiger werd, maar ook helpen om gevaar tijdig te signaleren en daarop te reageren.
Volgens de zorgaanbieder werd via een babyfoon met beeld en geluid voortdurend meegekeken en was zichtbaar dat cliënte onrustig bleef. De commissie stelt niet vast dat de camera technisch niet functioneerde of dat niemand meekeek. De zorgaanbieder kon ter zitting echter niet nader toelichten wat tijdens het verzet van cliënte bij de deur werd waargenomen en hoe daarop werd gereageerd. In het verweerschrift is beschreven dat gegil werd gehoord en bij controle het letsel werd ontdekt. Daarmee is onvoldoende inzichtelijk geworden hoe het cameratoezicht de veiligheid van cliënte tijdens het handmatig dichthouden van de deur daadwerkelijk beschermde. De enkele aanwezigheid van de babyfoon was daarvoor onvoldoende.

Bij de uitvoering moesten zowel de veiligheid van medebewoners en medewerkers als die van cliënte worden beschermd. De veiligheid van cliënte is onvoldoende gewaarborgd door de combinatie van het handmatig dichthouden van de deur en het daarbij ingezette toezicht. De medewerkers zijn in een situatie terechtgekomen waarin zij werden overvraagd. Het was de verantwoordelijkheid van de zorgaanbieder om vooraf te beoordelen welke scenario’s zich konden voordoen en of de afdeling de daarvoor noodzakelijke zorg en het vereiste toezicht kon bieden. De klacht over de uitvoering van de maatregel is gegrond.

Verslaglegging
Klager klaagt over de vastlegging van de keuze om de kamerdeur tijdens de insluiting met de hand dicht te houden. Op grond van artikel 16, derde lid, Wzd draagt de zorgverantwoordelijke er bij toepassing van artikel 13 of 15 Wzd zorg voor dat de verleende onvrijwillige zorg zodra die is verleend in het cliëntdossier wordt vermeld, met een motivering van de noodzaak daarvan.

Uit de overgelegde correspondentie blijkt dat de specialist ouderengeneeskunde na het incident geen rapportage heeft opgesteld. Volgens de teammanager zijn haar afwegingen niet expliciet in het cliëntdossier vastgelegd en is ook de geadviseerde interventie daarin niet gerapporteerd. De overgelegde dossierstukken bevatten geen notitie waaruit blijkt waarom het op dat moment nodig werd geacht de kamerdeur met de hand dicht te houden.

Gelet op de toelichting van de teammanager en de overgelegde dossierstukken acht de commissie aannemelijk dat de noodzaak van deze uitvoeringswijze onvoldoende in het cliëntdossier is gemotiveerd. Dat de afwegingen volgens de zorgaanbieder later in het interne onderzoeksrapport zijn beschreven, herstelt het gebrek in de vastlegging in het cliëntdossier niet. Dit klachtonderdeel is gegrond.

Informeren van de mentor
De commissie acht de klacht over het informeren van de klager gedeeltelijk gegrond. De zorgaanbieder heeft verklaard dat op de avond van het incident één poging is gedaan de klager telefonisch te bereiken. De klager kan niet bevestigen van wie de gemiste oproep met afgeschermd nummer afkomstig was. Voor zover de klacht inhoudt dat in het geheel geen poging is ondernomen contact met hem op te nemen, kan de commissie dat op basis van de beschikbare gegevens niet vaststellen.

Vaststaat echter dat de klager die avond niet daadwerkelijk is geïnformeerd, dat geen voicemailbericht is achtergelaten en dat niet opnieuw contact is gezocht. De klager heeft de volgende ochtend zelf gebeld. De zorgaanbieder heeft erkend dat ten onrechte is verondersteld dat de informatie via de echtgenoot bij de klager zou komen.

De commissie houdt rekening met de gestelde belpoging, de aanwezigheid van de echtgenoot en de wisseling van vertegenwoordiger. Er is geen aanleiding om opzettelijk buitensluiten van klager aan te nemen. Deze omstandigheden verklaren de gang van zaken, maar rechtvaardigen niet dat verder contact achterwege bleef. De zorgaanbieder had een terugbelverzoek kunnen achterlaten of opnieuw contact kunnen zoeken. De aanwezigheid van de echtgenoot ontsloeg de zorgaanbieder niet van de verantwoordelijkheid om de mentor over de toepassing van de maatregel en de gevolgen voor cliënte te informeren. De klacht is in zoverre gegrond en wordt, met inachtneming van de hiervoor genoemde omstandigheden, gedeeltelijk gegrond verklaard.

Schadevergoeding
De klager heeft verzocht om toekenning van een naar billijkheid vast te stellen schadevergoeding voor het lichamelijk letsel en de pijn van cliënte. De commissie ziet aanleiding dit verzoek op grond van artikel 56g Wzd toe te wijzen.

Uit het dossier en hetgeen ter zitting naar voren is gebracht, blijkt dat de veiligheid van cliënte tijdens de uitvoering van de insluiting onvoldoende was gewaarborgd. Terwijl de deur handmatig werd dichtgehouden en cliënte deze probeerde te openen, zijn haar vingers bekneld geraakt. Zij heeft hierdoor handletsel opgelopen waarvoor behandeling in het ziekenhuis noodzakelijk was. De commissie acht het verband tussen de tekortschietende uitvoering van de insluiting en het letsel voldoende aannemelijk. Ook acht zij aannemelijk dat dit letsel pijn en lichamelijk ongemak heeft veroorzaakt.

Bij het vaststellen van de vergoeding houdt de commissie rekening met de aard van het incident, het opgelopen handletsel en het ziekenhuisbezoek. Daar staat tegenover dat de wonden volgens de beschikbare informatie voorspoedig zijn hersteld en dat tijdens de zitting is verklaard dat er geen sprake is van blijvend letsel.

Hoewel de commissie begrijpt dat het incident voor cliënte ingrijpend kan zijn geweest, bieden de beschikbare gegevens onvoldoende grond om vast te stellen dat zij daardoor langdurige psychische schade heeft opgelopen. De commissie kent hiervoor daarom geen afzonderlijke vergoeding toe.

Voor de hoogte van de vergoeding heeft de commissie aansluiting gezocht bij de bedragen die in de Smartengeldgids zijn opgenomen voor zaken met vergelijkbaar handletsel. Gelet op die bedragen en de hiervoor genoemde omstandigheden acht de commissie een schadevergoeding van € 500 naar billijkheid passend. Deze vergoeding komt toe aan cliënte en wordt ten laste van de zorgaanbieder toegekend.

Evaluatie en voorkomen van herhaling
De zorgaanbieder heeft zich ter zitting open en lerend opgesteld. De commissie waardeert dat is erkend dat de cliënte niet op de reguliere woongroep had moeten terugkeren zonder vooraf voldoende te beoordelen of haar zorgvraag daar kon worden opgevangen. Ook is onderkend dat de medewerkers onvoldoende waren toegerust voor de situaties die zich konden voordoen.

De commissie onderschrijft de beschreven verbeteringen bij opname en terugplaatsing. Zij benadrukt dat bij het overnemen van een specialistisch advies niet kan worden volstaan met het overnemen van het inhoudelijke plan. Ook de uitvoeringswijze, de benodigde deskundigheid, de mogelijke escalaties, het toezicht en de communicatie met de vertegenwoordiger moeten vooraf worden uitgewerkt en getoetst. De goede bedoelingen en de verbeterbereidheid van de zorgaanbieder nemen de tekortkomingen bij de uitvoering op 18 oktober 2025 niet weg.

Derhalve wordt als volgt beslist.

Beslissing

De commissie:
– verklaart klager ontvankelijk in de klacht die hij tijdens zijn mentorschap heeft ingediend;
– verklaart de klacht over het ontbreken van een vooraf goedgekeurde maatregel voor insluiting ongegrond;
– verklaart de klacht over de concrete uitvoering van de insluiting op 18 oktober 2025 gegrond;
– vernietigt op grond van artikel 56b, derde lid, Wzd de beslissing om op 18 oktober 2025 de insluiting op deze wijze uit te voeren;
– verklaart de klacht over de verslaglegging gegrond;
– verklaart de klacht over het informeren van klager als toenmalig mentor gedeeltelijk gegrond;
– kent aan cliënte een schadevergoeding van € 500,– toe, te betalen door de zorgaanbieder.

Rechtsmiddel
Partijen kunnen, binnen zes weken na de dag waarop de commissie deze beslissing aan partijen heeft
medegedeeld (dat wil zeggen: binnen zes weken na de dag waarop partijen gemeld is dat zij deze beslissing kunnen downloaden van het netwerk van de KCOZ), een verzoekschrift indienen bij de rechter ter verkrijging van een beslissing over de klacht (zie artikel 56c Wet zorg en dwang).

Aldus beslist door de Klachtencommissie Onvrijwillige Zorg, bestaande uit mevrouw mr. dr. J. Hoitink, voorzitter, mevrouw drs. E.P.G. Ester, de heer mr. S. Stulp, leden, in aanwezigheid van mevrouw mr. P.G.L. Koolen, secretaris, op 5 november 2026.

Opslaan als PDF